| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat.

- Nie zakładamy z góry, że pracodawcy są nieuczciwi i wykorzystają nowe przepisy wyłącznie dla swojego dobra. Na pewno jednak będziemy monitorować, jak są one wdrażane w praktyce, i jeśli zajdzie taka potrzeba, przygotujemy projekt ich zmian - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Nie wyklucza np. wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym pracodawcy byliby nadal zwolnieni z obowiązku opłacania składek po powrocie z urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem że trwałby on dłuższy okres (np. pół roku).

- To dobre rozwiązanie. Gwarantowałoby, że pracownicy rzeczywiście korzystają z urlopu wychowawczego w celu opieki nad dzieckiem - uważa Arkadiusz Sobczyk.

- Innym ograniczeniem mogłoby być wprowadzenie zasady, że z konkretnego zwolnienia może skorzystać tylko jedno z rodziców - dodaje Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Procedura zwolnienia z opłacania składek jest prosta.

- Pracodawcy nie muszą zgłaszać ZUS, że np. od stycznia są zwolnieni z opłacania składek za konkretnego pracownika - mówi Iwona Sarna z II Oddziału ZUS w Warszawie.

Wystarczy, że w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA nie będą uwzględniać składek na FP i FGŚP, jakie musieliby za nich opłacić, jeśli nie byliby zwolnieni z tego obowiązku. W deklaracji tej należy wpisywać jedynie kwotę należnych składek na oba fundusze.

Zgodnie z k.p. pracodawcy nie muszą przekazywać składek, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

- Zwolnienie obowiązuje zatem od miesiąca, w którym pracownik wrócił do pracy. Nie ma znaczenia, czy pierwszym dniem pracy po powrocie był np. 1 czy 15 stycznia - mówi Iwona Sarna.

Składka na FP i FGŚP jest niepodzielna, więc pracodawcy nie mogą być zwolnieni tylko z połowy jej wysokości, jeśli pracownik wróciłby do pracy w połowie miesiąca.

Pracodawcy powinni pamiętać, że ZUS ma obowiązek kontrolowania prawidłowości obliczania składek na FP i FGŚP. Kontrolerzy ZUS mogą na miejscu sprawdzić, czy pracodawca zgodnie z prawem nie odprowadza składek za danych pracowników.

Firmy mogą oszczędzać na zatrudnieniu rodziców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2,45 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FP

0,1 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FGŚP

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK