| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat.

- Nie zakładamy z góry, że pracodawcy są nieuczciwi i wykorzystają nowe przepisy wyłącznie dla swojego dobra. Na pewno jednak będziemy monitorować, jak są one wdrażane w praktyce, i jeśli zajdzie taka potrzeba, przygotujemy projekt ich zmian - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Nie wyklucza np. wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym pracodawcy byliby nadal zwolnieni z obowiązku opłacania składek po powrocie z urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem że trwałby on dłuższy okres (np. pół roku).

- To dobre rozwiązanie. Gwarantowałoby, że pracownicy rzeczywiście korzystają z urlopu wychowawczego w celu opieki nad dzieckiem - uważa Arkadiusz Sobczyk.

- Innym ograniczeniem mogłoby być wprowadzenie zasady, że z konkretnego zwolnienia może skorzystać tylko jedno z rodziców - dodaje Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Procedura zwolnienia z opłacania składek jest prosta.

- Pracodawcy nie muszą zgłaszać ZUS, że np. od stycznia są zwolnieni z opłacania składek za konkretnego pracownika - mówi Iwona Sarna z II Oddziału ZUS w Warszawie.

Wystarczy, że w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA nie będą uwzględniać składek na FP i FGŚP, jakie musieliby za nich opłacić, jeśli nie byliby zwolnieni z tego obowiązku. W deklaracji tej należy wpisywać jedynie kwotę należnych składek na oba fundusze.

Zgodnie z k.p. pracodawcy nie muszą przekazywać składek, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

- Zwolnienie obowiązuje zatem od miesiąca, w którym pracownik wrócił do pracy. Nie ma znaczenia, czy pierwszym dniem pracy po powrocie był np. 1 czy 15 stycznia - mówi Iwona Sarna.

Składka na FP i FGŚP jest niepodzielna, więc pracodawcy nie mogą być zwolnieni tylko z połowy jej wysokości, jeśli pracownik wróciłby do pracy w połowie miesiąca.

Pracodawcy powinni pamiętać, że ZUS ma obowiązek kontrolowania prawidłowości obliczania składek na FP i FGŚP. Kontrolerzy ZUS mogą na miejscu sprawdzić, czy pracodawca zgodnie z prawem nie odprowadza składek za danych pracowników.

Firmy mogą oszczędzać na zatrudnieniu rodziców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2,45 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FP

0,1 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FGŚP

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »