| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Świąteczne prezenty dla pracowników

Świąteczne prezenty dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy często obdarowują pracowników paczkami, bonami lub wręczają im pieniądze. Wartość tych prezentów może niekiedy stanowić dla pracownika przychód, co pociąga za sobą dalsze konsekwencje składkowo - podatkowe.

Znacznie mniej korzystna jest sytuacja obdarowanego zleceniobiorcy, osoby wykonującej dzieło lub osoby współpracującej. Wartość otrzymanych świadczeń rzeczowych (prezentów, bonów) w całości stanowi ich przychód z tzw. innych źródeł i podlega opodatkowaniu. Zakład pracy ma więc obowiązek, po zakończeniu roku podatkowego, wystawić informację do urzędu skarbowego na druku PIT-8C dotyczącą wartości wręczonych świadczeń rzeczowych. Na tej podstawie obdarowany samodzielnie oblicza i odprowadza podatek dochodowy. Od wartości podarowanego zleceniobiorcy prezentu potrącane są składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na zasadach ogólnych, a nie są potrącane w przypadku umowy o dzieło.

Pracodawcy coraz chętniej wybierają świadczenia pieniężne jako formę prezentu świątecznego dla swojego pracownika, np. premię świąteczną lub premię noworoczną. Zamiast bonów towarowych pracownicy otrzymują od pracodawcy również gotówkę lub karty prezentowe uprawniające do wymiany uzbieranych na tych kartach punktów na towary lub usługi.

Wszystkie te formy prezentów mają charakter pieniężny. Powoduje to, że nie podlegają zwolnieniu podatkowemu tak jak świadczenia rzeczowe, choćby były finansowane z zfśs lub funduszy związków zawodowych. Wszelkie wypłaty pieniężne, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika stanowią jego przychód ze stosunku pracy.

Do świadczeń pieniężnych wręczanych byłym pracownikom - emerytom i rencistom oraz zleceniobiorcom zastosowanie mają analogicznie zasady opodatkowania, jak opisane przy świadczeniach rzeczowych. Od świadczeń pieniężnych wypłacanych emerytom i rencistom - byłym pracownikom nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Osoby te nie mają tytułu do ubezpieczeń. Natomiast do przychodu zleceniobiorców płatnik składek ma obowiązek doliczyć kwotę świadczenia pieniężnego i naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Imprezy dla pracowników organizowane z okazji świąt nie powinny być finansowane z zfśs, gdyż nie spełniają celu, dla jakiego fundusz ten został utworzony, czyli wsparcia pracowników znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wydatki poniesione w związku z organizacją wigilii lub zabawy mikołajkowej powinny zatem zostać pokryte ze środków obrotowych firmy.

Wydatki poniesione na organizację imprezy wigilijnej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli zostały poniesione w celu jego osiągnięcia. Interpretacja tego przepisu wielokrotnie stawała się przyczyną dyskusji i sprzecznych rozstrzygnięć urzędów skarbowych, które nie akceptowały jako kup wydatków poniesionych przez pracodawcę na cele organizacji imprez świątecznych, integracyjnych lub innych rekreacyjno-sportowych. Urzędy Skarbowe argumentowały swój pogląd tym, że takie wydatki nie mają związku z osiąganiem przychodu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 4283/06) orzekł, że wydatki na organizację imprez firmowych można zaliczyć do kup, ale należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby taka impreza miała charakter integracyjny, tzn. służyła polepszeniu atmosfery w pracy, miała na celu zmotywowanie i pogłębienie więzi pracowników z firmą. W tym samym orzeczeniu sąd uznał, że organizacja spotkań wigilijnych niezwiązanych z imprezą integracyjną nie ma związku z przychodem i dlatego nie są one kosztem dla pracodawcy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK