REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca musi wpłacić ryczałt za okres zawieszenia

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać bieżących przychodów. Podatnik opłacający ryczałt musi jednak obliczyć i wpłacić podatek dotyczący przerwy w działalności. Zdaniem ekspertów obowiązek zapłaty odnosi się do określonej kategorii dozwolonych przychodów.

REKLAMA

Przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem, który zawiesi prowadzenie firmy, będzie zwolniony z obowiązku rozliczeń z fiskusem. Z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw z 10 lipca 2008 r. (Dz.U. nr 141, poz. 888) wynika jednocześnie, że po wznowieniu działalności podatnik będzie musiał obliczyć i wpłacić ryczałt dotyczący okresu zawieszenia. Tymczasem ta sama ustawa jako zasadę wprowadza zakaz wykonywania działalności gospodarczej i osiągania bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie zawieszenia. W ocenie Pawła Tomczykowskiego, doradcy podatkowego, partnera w kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, konstrukcja nowych przepisów może wywoływać pewne wątpliwości. Czym innym jest wszak zwolnienie od opodatkowania ryczałtem pewnych źródeł przychodu, a czym innym zwolnienie od jego obliczania i wpłacania.

REKLAMA

- W mojej opinii obowiązek obliczenia i wpłacenia ryczałtu powinien odnosić się wyłącznie do kategorii przychodów wymienionych enumeratywnie w art. 14a ust. 4 znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli np. do przychodów uzyskanych na skutek wykonywania czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów - twierdzi ekspert.

Dozwolone czynności

REKLAMA

Wyjaśnijmy, że ustawodawca w nowym art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej istotnie dopuścił możliwość podejmowania przez przedsiębiorcę określonych czynności w czasie przerwy w działalności. Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta, wskazuje, że w okresie zwieszenia wykonywania działalności gospodarczej ustawodawca dał przedsiębiorcy prawo wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przedsiębiorca ma również m.in. prawo przyjmować należności oraz regulować swoje zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

- Jeżeli zatem w okresie zawieszenia przedsiębiorca uzyska przychody, np. ze zbycia własnych środków trwałych, to wówczas, po wznowieniu działalności, będzie musiał obliczyć i odprowadzić ryczałt od tych przychodów - mówi Zygmunt Tabisz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Pawła Tomczykowskiego obowiązek zapłaty ryczałtu powinien ponadto objąć ewentualne przychody z działalności gospodarczej osiągnięte mimo ustawowego zakazu jej prowadzenia.

- Przyjęcie innej interpretacji przepisów, np. opierającej się na uznaniu, że przedsiębiorca może skorzystać jedynie z odroczenia płatności ryczałtu, ale już nie ze zwolnienia od tego podatku, wypaczyłoby charakter instytucji zawieszenia, a tym samym skutkowałoby iluzorycznością całej nowelizacji - ocenia ekspert.

Zapłata ryczałtu

Również zdaniem Grzegorza Grochowiny, specjalisty w dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, podstawą obliczenia ryczałtu za okres, w którym działalność była zawieszona, będą przede wszystkim ewentualne przychody powstałe na tle czynności związanych z zabezpieczeniem źródła przychodów, jak również inne pośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przykładowo przychody z tytułu sprzedaży składników majątku czy też związane z należnościami powstałymi przed okresem zawieszenia

- Podatnik, który osiągnie tego rodzaju przychody, zapłaci ryczałt po okresie zawieszenia zgodnie z ustawowymi wytycznymi - mówi ekspert.

Jak wyjaśnia Zygmunt Tabisz, ryczałt dotyczący okresu zawieszenia firmy należy obliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wznowiono wykonywanie działalności. W przypadku podatników opłacających ryczałt kwartalnie podatek należy zapłacić do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej.

- Jeżeli jednak okres zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej przeciągnie się na następny rok podatkowy, to przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym nastąpiło zawieszenie, należy zawsze wykazać i rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT-28 - tłumaczy Zygmunt Tabisz.

Zróżnicowanie podatników

Obowiązku zapłaty podatku dochodowego za okres zawieszenia nie będzie miał przedsiębiorca rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub według stawki liniowej. Zdaniem Marcina Rogalskiego, doradcy podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy w nowych przepisach zauważyć można pewną niekonsekwencję.

- Z jednej strony, w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego ustawodawca nakazuje podatnikom zapłacić ryczałt przypadający na okres zawieszenia, z drugiej strony w przepisach odnoszących się do podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych brak takiego nakazu - zauważa ekspert. Ekspert dodaje, że ponieważ w okresie zawieszenia ustawa zakazuje podatnikom uzyskiwanie bieżących przychodów z działalności, nakaz zapłaty ryczałtu za okres zawieszenia odnosi się do tych rodzajów przychodów, których osiąganie w tym okresie jest dozwolone.

- Jeżeli zatem podatnik w okresie zawieszenia nie osiągnie tego rodzaju przychodów, w praktyce nie będzie musiał płacić ryczałtu za okres, w którym zawiesił działalność - podkreśla Marcin Rogalski.

Zawieszenie działalności

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA