| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Spółka cywilna bez względu na wysokość przychodów nie będzie musiała przekształcić się w jawną, obniżony zostanie też kapitał zakładowy w spółkach kapitałowych. Takie zmiany w k.s.h. proponuje Ministerstwo Gospodarki.


zmiana prawa

Założenia do nowelizacji kodeksu spółek handlowych, które opracowało Ministerstwo Gospodarki, przewidują zniesienie obowiązku przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne, czyli w spółki osobowe prawa handlowego. Zostaną też przygotowane przepisy, które precyzyjnie określają dzień wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych oraz łagodzą zakaz łączenia stanowisk przez członków rad nadzorczych i komisji rewizyjnych spółek kapitałowych. Na podstawie tych założeń zostanie opracowany projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

Teraz kodeks spółek handlowych przewiduje dwa rodzaje przekształceń spółki cywilnej w jawną: dobrowolne i obowiązkowe. Nowelizacja zniosłaby obowiązek przekształcenia obligatoryjnego, które musi nastąpić wówczas, gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość, która wymaga przy rozliczeniach podatkowych przejścia na prowadzenie ksiąg rachunkowych. W ciągu trzech miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego wszyscy wspólnicy spółki cywilnej muszą to przekształcenie zgłosić do sądu rejestrowego.

Próg obrotów wynosi 800 tysięcy euro przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za dwa kolejne lata obrotowe.

- Obowiązek przekształcenia formy prawnej spółki powoduje dla przedsiębiorców liczne komplikacje i dodatkowe koszty - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Jego zdaniem, należy natomiast pozostawić obowiązki dotyczące przejścia na prowadzenie ksiąg rachunkowych, jakie wynikają z ustawy o rachunkowości, oraz możliwość dobrowolnego przekształcenia się spółki cywilnej w jawną.

Przygotowywana nowelizacja ogranicza też odpowiedzialność wspólników spółek osobowych za zobowiązania przedsiębiorcy jednoosobowego wówczas, gdy wniósł on przedsiębiorstwo jednoosobowe do spółki aportem. Chodzi o zobowiązania, które powstały przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa jeszcze zanim została utworzona spółka. Ograniczenie zostałoby wprowadzone do wartości, jaką miało wniesione przedsiębiorstwo w chwili wniesienia go i według cen w dniu zaspokojenia wierzyciela.

- Takiej zmiany przedsiębiorcy domagali się od dawna, ponieważ w przypadku wniesienia aportem jednoosobowego przedsiębiorstwa do spółki zupełnie inna jest odpowiedzialność spółki jawnej będącej nabywcą tego przedsiębiorstwa niż wspólników spółki, którzy przed zawarciem umowy spółki nie mieli żadnego wpływu na prowadzenie przedsiębiorstwa - tłumaczy radca prawny Stanisław Rachelski z kancelarii Rachelscy i Wspólnicy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK