| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Części zamienne mogą być tańsze

Części zamienne mogą być tańsze

Od 1 listopada drobne firmy będą mogły produkować części zamienne do urządzeń wytwarzanych przez wielkie koncerny, pod warunkiem że części te będą wykorzystywane tylko do napraw. Dotyczy to aut, sprzętu AGD i RTV.


Jutro wchodzi w życie ustawa nowelizująca prawo własności przemysłowej. Najbardziej kontrowersyjnym jej przepisem jest tzw. klauzula napraw. Inne zmiany dotyczą także ułatwień w procedurze i rejestracji znaków towarowych i wynalazków.


Nowy art. 1061 ustawy stanowi, że osoby trzecie (a więc nie tylko autoryzowani producenci) mogą korzystać z zarejestrowanego wzoru przez jego wytwarzanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu, import, eksport lub składowanie.


- Klauzula części zamiennych w nowym prawie własności przemysłowej dotyczy wszystkich widocznych części składowych, np. urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak pralki, zmywarki do naczyń, części do telewizorów, sprzęt DVD, radia itd.
Części zamienne, które nie mają takiej cechy, np. korki do termosów ukryte wewnątrz, chronione jako wzory przemysłowe, nadal będą produkowane tylko przez uprawnionych producentów - mówi prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Na wprowadzenie klauzuli napraw naciskali przede wszystkim przedsiębiorcy produkujący części samochodowe, natomiast przeciwne było Ministerstwo Gospodarki.


Lobby samochodowe i ubezpieczeniowe argumentowało, że dzięki nowemu przepisowi stanieją zarówno części wymienne, jak i usługi, w tym także składki ubezpieczeniowe. Ministerstwo miało zastrzeżenia, gdyż uważało, że obniżenie cen części zamiennych nie zagwarantuje automatycznie zmniejszenia cen usług czy składek.


Teraz, gdy ustawa zacznie obowiązywać, wszystko będzie zależeć od dobrej woli producentów i ubezpieczycieli. Klienci nie mogą od warsztatów usługowych skutecznie żądać obniżenia cen.


Zdaniem Pawła Podreckiego z Kancelarii Prawnej Traple Konarski Podrecki celem zmiany w prawie własności przemysłowej jest wprowadzenie konstrukcji pozwalającej na ograniczenie praw wyłącznych, które przysługują uprawnionym, z rejestracji wzorów przemysłowych. Mówiąc prościej, odbiera się w ten sposób część praw takim koncernom, jak np. Toyota czy Elektrolux, i przekazuje mniejszym producentom dokonującym napraw.


Generalnie nowe przepisy dotyczą części, które pozostają widoczne w trakcie zwykłego używania produktu, jeśli mogą one być przedmiotem samodzielnego obrotu. Warunkiem ochrony przedmiotu jest jego wizualność.


Nowa regulacja ma charakter niewątpliwie prokonsumencki. Może wpłynąć na zwiększenie konkurencji w usługach. Eksperci uważają jednak, że nowe przepisy spowodują obniżenie jakości towarów. Zwiększenie produkcji części zamiennych wiąże się przecież także z dowolnym doborem przez producenta odmiennych materiałów i technologii.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK