| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak w działalności gospodarczej rozliczyć użyczenie

Jak w działalności gospodarczej rozliczyć użyczenie

Użyczenie nieruchomości lub ruchomości przez przedsiębiorcę jest dochodem. Dochód ustala się według cen rynkowych i opodatkowuje. Wyjątek dotyczy umowy użyczenia zawartej pomiędzy członkami rodziny.


Nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości co do zasady będzie stanowić u niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli użyczenie następuje na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie to przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń, których przedmiotem jest udostępnienie lokalu lub budynku, ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT). Ustawodawca nie określił zasad ustalania równowartości czynszu, która stanowić będzie dochód do opodatkowania. Podatnik może ustalić ją sam lub przy pomocy opinii biegłego. Ważne jest, aby wartość ta była zbliżona do cen rynkowych. Należy pamiętać o udokumentowaniu przyjętych ustaleń na wypadek ewentualnej kontroli. W tym celu warto zaopatrzyć się np. w oferty prasowe dotyczące najmu nieruchomości z okresu objętego umową użyczenia.


Trzeba wiedzieć, że użyczenie nieruchomości jest stosunkiem prawnym, który skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania u obu stron umowy. Oznacza to, że podatkowe skutki zawarcia umowy użyczenia występują nie tylko po stronie biorącego w użyczenie przedsiębiorcy, ale również osoby oddającej nieruchomość do bezpłatnego używania. Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości (art. 16 ust. 1 ustawy o PIT). Wyłączenie dotyczy tutaj pracodawców użyczających należące do nich mieszkania swoim pracownikom. W tym wypadku użyczenie stanowi nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika opodatkowane zgodnie z zasadami opodatkowania przychodu ze stosunku pracy.


Użyczenie nieruchomości nie zawsze jednak powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek dotyczy przypadków użyczenia pomiędzy osobami pozostającymi ze sobą w związkach rodzinnych. Przedsiębiorca korzystający nieodpłatnie z nieruchomości zostanie zwolniony z podatku dochodowego, w przypadku gdy zawarł umowę użyczenia z osobą zaliczaną do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn (art. 14 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT). Wyjaśnijmy, że chodzi tu o osoby należące do rodziny. Do I grupy podatkowej ustawodawca zaliczył małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę oraz teściów. W II grupie podatkowej znaleźli się dalsi członkowie rodziny: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Oznacza to, że użyczenie dla celów działalności gospodarczej pociąga za sobą powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia u przedsiębiorcy tylko w przypadku użyczenia od osoby obcej.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK