| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Pracownik przedsiębiorcy może być stroną w postępowaniu w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy wiesz jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego? Jaki sąd będzie właściwy? W jakich sprawach właściwy będzie sąd rejonowy? Czy wiesz, że niekiedy organ sam może zmienić swoją decyzję.

Janowi K. błędnie naliczono wysokość zasiłku chorobowego. Odwołanie od decyzji organu rentowego można wnieść na dwa sposoby. Można to zrobić na piśmie, kierując je do organu, który wydał decyzję. Drugim sposobem jest zgłoszenie odwołania do protokołu, który sporządza ten organ. W obu przypadkach zgłoszenie odwołania ograniczone jest miesięcznym terminem liczonym od dnia doręczenia odpisu decyzji.

Po otrzymaniu odwołania organ rentowy przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu. W wypadku, gdy organ uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. W tym wypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Jan K. złożył odwołanie od decyzji organu rentowego w sprawie zasiłku chorobowego. Organ rentowy uznał, że odwołanie jest słuszne i zmienił decyzję według wniosku Jana K.

Przeczytaj również: Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwe są sądy okręgowe. Przepisy prawne przewidują jednak sprawy, w których właściwe są sądy rejonowe. Do właściwości sądów rejonowych należą sprawy:

  • o zasiłki: chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński, porodowy, pogrzebowy, rodzinny oraz o dodatki do zasiłku rodzinnego i o świadczenie rehabilitacyjne,
  • o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
  • o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,
  • o świadczenie z tytułu funduszu alimentacyjnego.

W odwołaniu od decyzji organu rentowego można wskazać nowe okoliczności, które dotyczą niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji i które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli od wspomnianych wyżej orzeczeń nie wniesiono sprzeciwu, wówczas organ rentowy nie przekazuje odwołania do sądu. W tym wypadku organ rentowy kieruje sprawę do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia.

Polecamy serwis Ubezpieczenia społeczne

Następnie poprzednia decyzja podlega uchyleniu przez organ rentowy. Rozpatrując nowe okoliczności organ rentowy wyda nową decyzję. Od nowej decyzji przysługuje ponownie odwołanie do sądu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK