| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Zwrot kosztów stawienia się świadka w sądzie - w jakich przypadkach?

Zwrot kosztów stawienia się świadka w sądzie - w jakich przypadkach?

W postępowaniu sądowym, także gospodarczym świadkowie wezwani przez sąd do złożenia zeznań w sprawie mają prawo do zwrotu kosztów z tym związanych. W jakich przypadkach świadek może domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa w sądzie?

Świadkowi, który został wezwany przez sąd do sądu celem złożenia wyjaśnień może być przyznane na jego żądanie odszkodowanie za utracony zarobek z powodu stawiennictwa w sądzie (art. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (Dz.U. nr 49, poz. 445, dalej: dekret z 1950 r.). Świadek zamieszkały od sądu więcej niż 10 km może domagać się zwrotu kosztów dojazdu do sądu i z powrotem. Sąd może też przyznać zwrot kosztów podroży do sądu i z powrotem świadkowi zamieszkałemu bliżej niż 10 km od sądu. Jeśli świadek nie został zwolniony przez sąd w dniu, w którym odbyło się pierwsze przesłuchanie, przysługuje mu także zwrot kosztów noclegu.

W przypadkach wskazanych wyżej świadkom przysługuje zwrot kosztów stawiennictwa w sądzie, choćby nie zostali przesłuchani. We wskazanych wyżej przypadkach sąd może przyznać także zwrot kosztów stawienia się w sądzie także osobie towarzyszącej świadkowi, jeśli świadek ze względu na swój stan zdrowia nie mógł przybyć do sądu bez opieki osoby mu towarzyszącej.
Jeśli świadek został wezwany, aby zeznawać w kilku sprawach, wówczas zwrot kosztów stawienia się w sądzie przysługuje mu tylko raz.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Przeczytaj także: Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

Doprecyzowanie kwestii zwrotu kosztów utraconego zarobku i noclegu świadków znajduje się w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1990 r. w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sądowym (Dz.U. nr 48, poz. 284, dalej: rozporządzenie). § 1 rozporządzenia stanowi, że górną granicę należności za utracony dzienny zarobek, o którym mowa w art. 2 ust. 2 w/w dekretu z 1950 r., którą sąd może przyznać, ustala się w wysokości 4,6% kwoty bazowej dla osób, o których mowa w art. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 110, poz. 1255 ze zm.), której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. W przypadku gdy ogłoszenie ustawy budżetowej nastąpi po dniu 1 stycznia roku, którego dotyczy ustawa budżetowa, podstawę obliczenia należności za okres od 1 stycznia do dnia ogłoszenia ustawy budżetowej stanowi kwota bazowa w wysokości obowiązującej w grudniu roku poprzedniego.

Polecamy serwis Odszkodowania

Zwrot kosztów przybycia do sądu świadkom zamieszkałym w znacznej odległości od sądu oraz zwrot kosztów noclegu ustala się według przepisów w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. 

W sprawie gospodarczej sąd wezwał do złożenia zeznań przez świadka, który zamieszkuje we Francji. Czy może on się domagać zwrotu kosztów stawienia się w sądzie?
Zwrot faktycznie poniesionych kosztów podróży i stawienia się w sądzie należy się świadkowi niezależnie od tego, czy przybył on do sądu z miejscowości położonej w kraju, czy też za granicą, o ile stawiennictwo nastąpiło na skutek wezwania przez sąd.

Aktualizacja: 13.10.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwrot kosztów przybycia do sądu świadkom zamieszkałym w znacznej odległości od sądu oraz zwrot kosztów noclegu ustala się według przepisów w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
Zwrot kosztów przybycia do sądu świadkom zamieszkałym w znacznej odległości od sądu oraz zwrot kosztów noclegu ustala się według przepisów w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2012-03-30 14:53 Zgłoś

Powyższy artykuł pisał prawnik? To chyba powinien wiedzieć, że świadek nie składa WYJAŚNIEŃ tylko zeznania... pozdrawiam, studentka 5 roku prawa

avatar

2011-10-05 17:04 Zgłoś

bo taka jest kwota bazowa w 2011 roku obliczana na podstawie urlopu czy jakoś tak! poczytaj iposzukaj na gogle jak to liczą to będziesz wiedział. świadek

avatar

2011-07-19 16:24 Zgłoś

Z jakiego kalkulatora liczone są te koszty : 1.odszkodowanie za zarobek. 2.zwrot kosztów podróży. - Byłem świadkiem strony oskarżonej w sprawie karnej o kradzież paliwa ze stacji i sprawę tą wygraliśmy , czyli oskarżony został uniewinniony . (zakład pracy wystawił mi zaświadczenie na 169zł brutto) i ile za dojazd do sądu samochodem prywatnym (82km w dwie strony / poj. auta 1800cm) Sąd przysłał mi decyzję zwrotu kosztów: osiemdziesiąt parę złotych za utratę zarobku i trzydzieści parę złotych za dojazd. według moich wyliczeń i zaświadczenia z pracy to jakieś niecałe 50% - co z tym dalej można zrobić i czy jest możliwość odzyskania reszty???? Państwo w ten sposób okrada niewinnych ludzi którzy płacą podatki i oczekują sprawiedliwości !!! p.s. wszystkie te wydatki ponosi skarb państwa...

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem Infor.pl »