| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przemęczenie spowodowane wykonywaniem dodatkowej pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę

Czy przemęczenie spowodowane wykonywaniem dodatkowej pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik regularnie jest w pracy wyraźnie przemęczony. Nie wynika to z nadmiaru pracy, ale raczej z jego aktywności poza pracą. Wiemy, że ma inne zajęcia zarobkowe, które wiążą się z pracą w późnych godzinach nocnych. Czy możemy w jakiś sposób ograniczyć możliwość podejmowania dodatkowej pracy przez pracownika? Jeżeli nie, to czy jego ciągłe przemęczenie spowodowane dodatkową pracą może być podstawą nałożenia kar porządkowych albo przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

Stawianie się do pracy w stanie przemęczenia, szczególnie powtarzające się i związane z tym nieuważne wykonywanie pracy obniżające jej jakość oraz powodujące wzrost zagrożeń związanych z pracą może być podstawą nałożenia kary porządkowej. Konkretne sytuacje będące skutkiem przemęczenia mogą również uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Ograniczenie wykonywania innej pracy może nastąpić w wyniku zawarcia umowy o zakazie konkurencji.

Pracownik może podejmować dodatkową działalność zarobkową. Jest to związane ze swobodą wykonywania pracy, której to swobody pracodawca nie może całkowicie wyłączyć. Szczególne ograniczenia w tym zakresie zawierają jedynie pragmatyki zawodowe odnoszące się do pracowników sfery budżetowej, np. służby cywilnej. W przypadku pozostałych pracowników zasadnicze ograniczenie dotyczące dodatkowego zatrudnienia może wynikać z zawartej umowy o zakazie konkurencji. Taka umowa nie może jednak być nieograniczona. Jej zakres musi być ściśle powiązany z działalnością pracodawcy. Istotne są również pragmatyki zawodowe wskazujące na zakaz wykonywania zajęć mogących wywołać podejrzenia o stronniczość lub interesowność (np. ustawa o pracownikach samorządowych).

Zobacz: Prawo dla firm

Poza tymi przypadkami ewentualne ograniczenie dodatkowego zatrudnienia może być oparte na obowiązku dbania o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeku pracy), które najczęściej sprowadza się również do ograniczania podejmowania działalności godzącej w interesy pracodawcy (działalność konkurencyjna bez zawartej umowy o zakazie konkurencji). W wyroku z 16 lutego 2016 r. (I PK 110/15) Sąd Najwyższy wskazał, że:

(…) zakaz pracodawcy podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia w zakresie niestanowiącym działalności konkurencyjnej jest bezprawny.

Zatem nie można przypisać naruszenia jakiegokolwiek obowiązku pracownikowi, który dodatkowo podejmuje działalność niepokrywającą się z przedmiotem działalności pracodawcy, bo takiej nie można uznać za działalność konkurencyjną.

Całkowicie jednak odmienną kwestią są skutki podejmowania innych zajęć w kontekście ich wpływu na wykonywanie pracy. To, że pracodawca w większości sytuacji nie decyduje o tym, co robi pracownik poza czasem pracy, nie oznacza, że nie może pośrednio oceniać skutków dodatkowej aktywności mających wpływ na prawidłową realizację obowiązków przez pracownika.

Pracownik jest zobligowany do wykonywania pracy sumiennie i starannie, do przestrzegania przepisów i zasad bhp, jak również ustalonego czasu pracy. Sumienność to obowiązek zaangażowania się w wykonywanie pracy w stopniu należytym. Jest to kryterium subiektywne, związane z najlepszym zaangażowaniem się pracownika w realizację jego obowiązków. Pracownik powinien wykonywać pracę z należytym wykorzystaniem sił i umiejętności, posiadanych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego i wieku (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2006 r., I PK 161/05, Pr. Pracy 2006/11/33).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy przemęczenie spowodowane wykonywaniem dodatkowej pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę

W artykule omówiono również wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK