| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna

Pracodawca, który ubezpieczył pracownika na życie, nie jest zobowiązany do wypłaty rodzinie zmarłego odprawy pośmiertnej.

Przykład

Pracodawca w kwietniu 2009 r. ubezpieczył na życie osoby zatrudnione w jego firmie. Z warunków ubezpieczenia wynikało, że w przypadku śmierci każdego pracownika osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie w wysokości 12 000 zł. W czerwcu jeden z pracowników zmarł. Osoba ta legitymowała się 16-letnim stażem pracy u tego pracodawcy, rodzinie przysługuje więc odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik otrzymywał miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3000 zł i dodatek stażowy w wysokości 600 zł. Pracodawca powinien ustalić wysokość przysługującej rodzinie zmarłego odprawy, aby dowiedzieć się, czy jest zobowiązany wypłacić kwotę różnicy między odprawą a ubezpieczeniem:

3000 + 600 zł = 3600 zł; kwota odprawy pośmiertnej to 21 600 zł (3600 zł x 6).

Po zmarłym pracowniku pozostała żona i dwoje dzieci. Pracodawca powinien im więc wypłacić kwotę stanowiącą różnicę między odprawą a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową, czyli 9600 zł (21 600 zł - 12 000 zł).

WAŻNE!

Uchybienie obowiązkowi wypłaty odprawy pośmiertnej może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

W celu obliczenia odprawy pośmiertnej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, o których mowa w rozporządzeniu z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Gdy pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to stałe składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy.

Jeżeli na wynagrodzenie pracownika składały się elementy zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, to składniki uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, przyjmuje się w przeciętnej wysokości z tego okresu. Gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy, wówczas wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Natomiast gdy pracownik otrzymywał składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, to w przypadku gdy zostały wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, uwzględnia się je w średniej wysokości z tego okresu.

Przykład

Pracownik zmarł 16 lipca 2009 r. Posiadał 13-letni staż pracy w danym zakładzie pracy, a więc członkom rodziny przysługuje odprawa pośmiertna w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w stałej wysokości 3500 zł oraz stałą miesięczną premię w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W celu obliczenia odprawy pośmiertnej sumuje się stałe wynagrodzenie 3500 zł i stałą premię w wysokości 700 zł.

3500 zł + 700 zł = 4200 zł. Wysokość odprawy pośmiertnej wynosi 12 600 zł. Do odprawy uprawnione jest tylko jeden członek rodziny zmarłego pracownika, dlatego otrzyma odprawę w wysokości połowy kwoty odprawy, czyli 6300 zł.

Joanna Pysiewicz-Jężak 

Podstawa prawna:

• art. 93 Kodeksu pracy,

• ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 67-71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• § 14-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK