| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy.


Długotrwała choroba pracownika może dezorganizować, a nawet znacznie utrudnić pracę. Aby zapewnić sprawne działanie firmie, można zatrudnić pracownika na zastępstwo. Jest to sytuacja przejściowa.

Zgodnie z art. 41 k.p., istnieje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w czasie urlopu wypoczynkowego, a także innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, co do zasady, nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Wypowiedzenie w trakcie zwolnienia jest dopuszczalne jedynie w razie likwidacji lub ogłoszenia upadłości pracodawcy (art. 411 § 1 k.p.).

Jeżeli nieobecność pracownika spowodowana niezdolnością do pracy przedłuża się, po stronie pracodawcy pojawia się uprawnienie do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie jest możliwe nawet w trakcie korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego (art. 53 k.p.).

Artykuł 53 k.p. uzależnia długość okresu ochronnego przed rozwiązaniem umowy o pracę od stażu pracy u danego pracodawcy, wskazując, iż nie można rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia przed upływem 3 miesięcy, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (art. 53 ust. 1 pkt a k.p.). Jeżeli zaś pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy bądź niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, wtedy obejmuje on łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (art. 53 ust. 1 pkt b k.p.). Obecnie okres pobierania wynagrodzenia chorobowego wynosi 33 dni (art. 92 k.p.), zaś okres pobierania zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, w przypadku gruźlicy - 270 dni. Nie oznacza to jednak, że okres ochronny wynosi 215 dni, gdyż zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy, w trakcie którego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak więc pracownik jest chroniony przez 182 dni, w przypadku gruźlicy - 270 dni, oraz 3 miesiące pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, jeżeli zostanie mu przyznany.

PRZYKŁAD

Robert A. pracował jako kierowca przez cztery lata. Pewnego dnia poczuł ból w plecach. Początkowo nie zwracał na to uwagi, ale kiedy zdecydował się na wizytę u lekarza, ten natychmiast wystawił mu zwolnienie lekarskie i zlecił wiele badań. Choroba Roberta A. okazała się poważna i z tego tytułu pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy przez 182 dni. Po tym okresie Robert A. miał stawić się w pracy. Pracodawca - nie czekając na ten moment - przesłał mu rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, uznając, iż Robert A. nie wróci do pracy. W tym jednak czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał Robertowi A. świadczenie rehabilitacyjne na dwa miesiące, jako osobie, która rokuje nadzieje na odzyskanie zdolności do pracy. Otrzymawszy więc zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 k.p., Robert A. odwołał się do sądu pracy, żądając przywrócenia do pracy. Sąd pracy przychylił się do żądania Roberta A.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK