REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy realizacja polecenia przelewu po terminie płatności składek powoduje wyłączenie przedsiębiorcy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Elżbieta Łapczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą. Składając formularz zgłoszeniowy ZUS ZUA zgłosiłem się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przy opłacaniu składki za sierpień 2007 r. złożyłem w banku 10 września br. o godz. 17.30 dyspozycję obciążenia konta. Bank zrealizował ten przelew następnego dnia, czyli 11 września. Czy spowoduje to wyłączenie mnie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to czy mogę zwrócić się do ZUS z prośbą o przywrócenie tego ubezpieczenia?


REKLAMA

RADA


Jeżeli rachunek bankowy został obciążony 11 września 2007 r., to od 1 sierpnia 2007 r. nie podlega Pan dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne za sierpień zostały opłacone po obowiązującym terminie płatności. W tej sytuacji może Pan zwrócić się do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki chorobowej po terminie.


UZASADNIENIE

REKLAMA


Opłacenie składki po obowiązującym terminie powoduje wyłączenie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego przedsiębiorca, który chce podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, powinien zwrócić szczególną uwagę na terminowość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) w pełnej wysokości.


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek opłacać składki w formie bezgotówkowej, czyli za pomocą przelewu bankowego. Za termin dokonania zapłaty uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika składek na podstawie polecenia przelewu, a nie datę złożenia w banku polecenia przelewu. Czas realizacji operacji przelewu środków pieniężnych z konta klienta banku reguluje regulamin rachunku bankowego, z którym, będąc posiadaczem rachunku, powinien się Pan zapoznać. Złożenie polecenia przelewu w ostatnim dniu terminu płatności nie gwarantuje, że przelew ten zostanie wykonany w obowiązującym terminie. W celu terminowej zapłaty składek powinien Pan składać polecenia przelewu z odpowiednim wyprzedzeniem, które zapewni obciążenie rachunku bankowego najpóźniej w ostatnim dniu terminu płatności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która została wyłączona z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, może zwrócić się do oddziału ZUS, w którym się rozlicza, z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Przy rozpatrywaniu wniosku ZUS bierze pod uwagę m.in. takie okoliczności, jak: przyczyna opłacenia składki po terminie, częstotliwość dokonywania wpłat po terminie, liczba dni opóźnienia, nieterminowe przekazanie składki z winy instytucji finansowej zajmującej się przekazywaniem składek (np. banku realizującego przelewy składek). ZUS wyraża zgodę na opłacenie składki po terminie tylko w uzasadnionych przypadkach, dlatego wniosek w tej sprawie powinien określać przyczyny, które uniemożliwiły dotrzymanie terminu płatności.


Jeżeli ZUS nie zgodzi się na przywrócenie terminu do opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe, a składki za następny miesiąc po miesiącu, w którym ustało ubezpieczenie chorobowe, zostaną opłacone terminowo i będą uwzględniały składkę na to ubezpieczenie, prowadzący działalność zostanie ponownie objęty ubezpieczeniem chorobowym od pierwszego dnia tego miesiąca.


PRZYKŁAD

Składki na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, w tym ubezpieczenie chorobowe, zostały opłacone za sierpień 2007 r. 11 września zamiast 10 września 2007 r. ZUS odmówił wyrażenia zgody na przywrócenie terminu płatności, ponieważ płatnik zwracał się z taką prośbą po raz kolejny. W takim przypadku osoba ta powinna wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego i zdrowotnego, z datą 1 września na formularzu ZUS ZWUA oraz przystąpić do ubezpieczeń społecznych bez dobrowolnych ubezpieczeń chorobowego i zdrowotnego na nowo od 1 września 2007 r. na formularzu ZUS ZUA. Następnie, jeżeli osoba ta chce przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to z datą 1 października powinna wyrejestrować się na formularzu ZUS ZWUA z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz od 1 października 2007 r. przystąpić na formularzu zgłoszeniowym ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.


- art. 11, art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 36 ust. 14, art. 47 ust. 4b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


Elżbieta Łapczyńska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Orzecznictwo uzupełniające:

- Zlecenie osobie trzeciej zapłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie usprawiedliwia spowodowanego przez tę osobę opóźnienia tym bardziej, że - jak już podniesiono - opłacanie składek obciąża ubezpieczonego i nie może on powoływać się na błąd w działaniu swojego biura rachunkowego, które tylko wylicza należną wysokość składki. (Wyrok sądu apelacyjnego z 7 lipca 2004 r., III AUa 547/03)

- Osoba składająca wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i oczekująca świadczeń od organu rentowego, zobowiązana jest do opłacania składki na to ubezpieczenie w terminie i we właściwej wysokości. (Wyrok sądu apelacyjnego z 4 października 2000 r., III AUa 1514/99, OSA 2001/4/15)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA