| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ująć w pkpir sprzedaż udokumentowaną fakturą oraz raportem dobowym

Jak ująć w pkpir sprzedaż udokumentowaną fakturą oraz raportem dobowym

Prowadzę sklep obuwniczy. Przychód w pkpir ujmuję na podstawie raportów dobowych z kasy fiskalnej. 29 marca dokonałam sprzedaży butów, którą zaewidencjonowałam w kasie. Przychód z tej sprzedaży ujęłam w pkpir na podstawie raportu dobowego. 4 kwietnia klientka przyszła z paragonem i poprosiła o wystawienie faktury VAT na tę sprzedaż. Spełniłam jej prośbę. Czy w tej sytuacji muszę skorygować zapis przychodu w pkpir?


rada

Podatnik nie musi korygować zapisu dotyczącego przychodu ujętego w pkpir na podstawie raportu dobowego z kasy fiskalnej, który następnie został udokumentowany fakturą. Jest natomiast zobowiązany połączyć kopię faktury z paragonem zwróconym przez klientkę i przechowywać je wraz z dokumentacją podatkową za dany rok.

uzasadnienie

Fakturę VAT wystawia się zasadniczo nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie faktur VAT - Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760). Czytelniczka nie tyle więc spełniła prośbę klientki, ile wypełniła obowiązek wystawienia faktury VAT. W jej przypadku ma bowiem zastosowanie przywołany 7-dniowy termin na wystawienie faktury.

Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót VAT z zastosowaniem kas fiskalnych, przychody w pkpir ujmują na podstawie raportów dobowych z tych kas (§ 20 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pkpir). Jeżeli podatnik zarejestrował sprzedaż w kasie fiskalnej, to nie musi już wpisywać do księgi faktury wystawionej na potwierdzenie tej sprzedaży. Przychód w pkpir zostanie ujęty na podstawie raportu dobowego. Podatnik ma natomiast obowiązek przypiąć oryginał paragonu zwrócony przez klienta do kopii wystawionej faktury (§ 20 ust. 4 rozporządzenia w sprawie pkpir).

• § 20 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Anna Piórkowska

księgowa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK