| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy likwidacja części działalności powoduje obowiązek dokonania odczytu kasy

Czy likwidacja części działalności powoduje obowiązek dokonania odczytu kasy

W mojej firmie funkcjonował bar. Była to dodatkowa forma działalności gospodarczej. Sprzedaż w barze była ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. W związku z faktem, że bar okazał się nierentowny, będzie on zamknięty, a kasa nie będzie na razie używana. Czy muszę ten fakt zgłaszać do US?


RADA

Tak, fakt zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej musi Pani zgłosić do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 7 ust. 8 rozporządzenia). Z czynności tej urzędnik sporządza protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Dotyczy to każdego przypadku zaprzestania użytkowania kasy, również tymczasowego zaprzestania użytkowania, o którym jest mowa w pytaniu. Należy również pamiętać, że kasa fiskalna jest urządzeniem księgowym, przy instalacji którego powiadamiany jest organ podatkowy. Organ ten powinien zatem znać aktualne miejsce instalacji i przechowywania tego urządzenia.

Podatnik powinien również pamiętać, że po zaprzestaniu ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania będzie obowiązany do zwrotu odliczonych lub zwróconych mu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (art. 111 ust. 6 ustawy oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących). Do obliczenia tego okresu należy posłużyć się zasadami przewidzianymi w Ordynacji podatkowanej. Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej).

PRZYKŁAD

1 maja 2006 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. Od października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ 1 maja 2009 r. minęły trzy lata, spółka nie ma obowiązku zwrotu ulgi na zakup kasy.

Podatnicy są zobowiązani zwrócić kwotę ulgi również wtedy, gdy w obowiązującym terminie nie zgłoszą kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego wykonywanego co 24 miesiące (§ 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące).

Obowiązek zwrotu ulgi powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Obowiązek ten należy spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu, w przypadku podatników składających deklaracje.

PRZYKŁAD

1 stycznia 2007 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. 15 października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ nie minęły trzy lata, spółka ma obowiązek zwrócić ulgę na zakup kasy. Obowiązek zwrotu ulgi powstał 31 października. Należy go spełnić najpóźniej do 25 listopada br.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju działalność gospodarczą - poza barem - Państwo prowadzicie. Jeśli dokonujecie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i sprzedaż ta nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, powinniście rozważyć możliwość wykorzystania kasy, dotychczas użytkowanej w barze, jako kasy rezerwowej w innym punkcie sprzedaży. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

• § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Alicja Wolfart

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »