| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Firma, która inwestuje w rozwój technologiczny, może na tym skorzystać podatkowo. Zarówno małe firmy osób fizycznych, jak i te opodatkowane jako osoby prawne mogą skorzystać z ulgi na nowe technologie. Pozwala ona odliczyć wydatki poniesione na ich nabycie od podstawy opodatkowania.

JEDNOSTKI NAUKOWE

Jednostki naukowe to prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:

• podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych lub wyższych szkół zawodowych w rozumieniu statutów tych szkół,

• placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,

• jednostki badawczo-rozwojowe,

• międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów,

• jednostki organizacyjne posiadające status jednostki badawczo-rozwojowej,

• Polska Akademia Umiejętności,

• inne jednostki organizacyjne niż wymienione posiadające osobowość prawną i siedzibę w Polsce, w tym przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego nadawany na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 179, poz. 1484).

JAK TO ZROBIĆ...

Wykorzystanie ulgi na nowe technologie

PROBLEM: Firma nabyła nowe technologie za 100 tys. zł w maju 2008 r. Kiedy i jak może odliczyć te wydatki?

ROZWIĄZANIE: Firma może odliczyć od dochodu 50 tys. zł (tj. 50 proc. wydatków). Powinna tego dokonać w zeznaniu za 2008 rok, czyli za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Jeśli firma wykaże stratę, odliczenia odpowiednio w całej kwocie będzie mogła dokonać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Taka sama zasada obowiązuje, gdy wielkość dochodu jest mniejsza od odliczenia i nie wystarcza do rozliczenia ulgi. Wówczas pozostałą część podatnik odlicza przez kolejne trzy lata.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 26c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 18b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »