| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

W grudniu 2007 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą prowadziłam od stycznia 2006 r. Byłam czynnym podatnikiem VAT od czerwca 2006 r. Teraz chciałabym wynająć lokal firmie. Co z VAT? Lokal stanowi współwłasność małżeńską. Co z limitem zwolnienia z VAT - czy należy go liczyć oddzielnie, czy na obojga małżonków?


rada

Prawidłowe opodatkowanie wynajmu lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską zależy do tego, kto jest wynajmującym (jeden z małżonków czy oboje). Ustawa o VAT nie traktuje małżonków jako jednego podmiotu podatkowego. Zwolnienie podmiotowe może dotyczyć każdego z małżonków, żadnego z nich lub tylko jednego. Szerzej w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Świadczenie usług najmu jest działalnością gospodarczą, a świadczący usługi najmu, wykonując te czynności, staje się podatnikiem VAT. Usługa wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek jako usługa wymieniona w załączniku nr 4 do ustawy korzysta ze zwolnienia (symbol PKWiU ex 70.20.11). Natomiast wynajem lokalu w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe opodatkowany jest stawką 22%. W takim przypadku możemy korzystać jedynie ze zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie stosuje się do podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. W 2008 r. korzystamy ze zwolnienia, gdy obrót w 2007 r. nie przekroczył kwoty 39 700 zł. Natomiast gdy rozpoczynamy wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie 2008 r., to zwolnienie przysługuje, jeżeli przewidywana przez nas wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 50 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Decydując się na zwolnienie podmiotowe, nie trzeba składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy.

WAŻNE!

Wybierając zwolnienie z VAT ze względu na wysokość obrotów, nie musimy składać żadnych formularzy.

Tylko podatnik, który chce zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia podmiotowego, składa zgłoszenie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (VAT-R).

Aktywny formularz VAT-R znajduje się na stronie internetowej www.bv.infor.pl w zakładce Formularze.

W Pani przypadku najpierw należy ustalić, czy w ogóle przysługuje Pani prawo zwolnienia. Ponieważ podatnik, który utracił prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie tej kwoty lub zrezygnował z tego zwolnienia, może ponownie skorzystać z tego zwolnienia dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z tego zwolnienia zrezygnował (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

Jeżeli osoba fizyczna ponownie rozpoczyna działalność, organy podatkowe uważają, że jest to ta sama działalność, którą podatnik zlikwidował. Posługuje się bowiem tym samym numerem NIP.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »