| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

W grudniu 2007 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą prowadziłam od stycznia 2006 r. Byłam czynnym podatnikiem VAT od czerwca 2006 r. Teraz chciałabym wynająć lokal firmie. Co z VAT? Lokal stanowi współwłasność małżeńską. Co z limitem zwolnienia z VAT - czy należy go liczyć oddzielnie, czy na obojga małżonków?


rada

Prawidłowe opodatkowanie wynajmu lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską zależy do tego, kto jest wynajmującym (jeden z małżonków czy oboje). Ustawa o VAT nie traktuje małżonków jako jednego podmiotu podatkowego. Zwolnienie podmiotowe może dotyczyć każdego z małżonków, żadnego z nich lub tylko jednego. Szerzej w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Świadczenie usług najmu jest działalnością gospodarczą, a świadczący usługi najmu, wykonując te czynności, staje się podatnikiem VAT. Usługa wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek jako usługa wymieniona w załączniku nr 4 do ustawy korzysta ze zwolnienia (symbol PKWiU ex 70.20.11). Natomiast wynajem lokalu w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe opodatkowany jest stawką 22%. W takim przypadku możemy korzystać jedynie ze zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie stosuje się do podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł. W 2008 r. korzystamy ze zwolnienia, gdy obrót w 2007 r. nie przekroczył kwoty 39 700 zł. Natomiast gdy rozpoczynamy wykonywanie czynności opodatkowanych w trakcie 2008 r., to zwolnienie przysługuje, jeżeli przewidywana przez nas wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 50 000 zł w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Decydując się na zwolnienie podmiotowe, nie trzeba składać żadnych deklaracji informujących urząd skarbowy.

WAŻNE!

Wybierając zwolnienie z VAT ze względu na wysokość obrotów, nie musimy składać żadnych formularzy.

Tylko podatnik, który chce zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia podmiotowego, składa zgłoszenie przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (VAT-R).

Aktywny formularz VAT-R znajduje się na stronie internetowej www.bv.infor.pl w zakładce Formularze.

W Pani przypadku najpierw należy ustalić, czy w ogóle przysługuje Pani prawo zwolnienia. Ponieważ podatnik, który utracił prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie tej kwoty lub zrezygnował z tego zwolnienia, może ponownie skorzystać z tego zwolnienia dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z tego zwolnienia zrezygnował (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

Jeżeli osoba fizyczna ponownie rozpoczyna działalność, organy podatkowe uważają, że jest to ta sama działalność, którą podatnik zlikwidował. Posługuje się bowiem tym samym numerem NIP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK