| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów.

• termin sporządzenia spisu, który wynosi 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,

• termin zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego, który wynosi siedem dni od dnia zakończenia tego spisu.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów ujętych w remanencie likwidacyjnym jest wartość towarów ustalona podobnie jak przy przekazaniu towarów bez wynagrodzenia. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Skutek podatkowy przekazania np. żonie samochodu ciężarowego używanego w działalności gospodarczej i od którego odliczono VAT będzie taki sam, jak pozostawienie auta w firmie do czasu likwidacji działalności gospodarczej. W obu przypadkach podstawę opodatkowania przy dostawie towaru (przekazaniu auta ciężarowego) lub remanencie likwidacyjnym (spis z natury) stanowić będzie cena nabycia. Przekazanie samochodu ciężarowego żonie, a następnie likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej, na skutek czego remanent likwidacyjny będzie wynosił 0, spowoduje, że nie wystąpi obowiązek zapłaty VAT od remanentu likwidacyjnego. Będzie natomiast obowiązek zapłaty podatku od dostawy towarów, do której zalicza się także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Do takiej opodatkowanej dostawy w szczególności należy wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak wynika z przepisów, przekazanie towarów bez wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności w całości lub w części. Należy pamiętać, że dotyczy to również przypadków, gdy podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku.

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK