| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Czy żona może również opodatkować ryczałtem działalność prowadzoną w tym samym zakresie co mąż

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych, opłacając z tego tytułu ryczałt według stawki 5,5%.Czy mogę założyć taką samą działalność gospodarczą (tj. usługi ogólnobudowlane) i również opodatkować je ryczałtem ewidencjonowanym? Czy urząd skarbowy tego nie zakwestionuje, twierdząc, że była to „ucieczka” przed 19-proc. podatkiem dochodowym? Czy będzie miało znaczenie, że nasze usługi będziemy wykonywać na rzecz tego samego klienta?


RADA

 


Rozpoczynając działalność gospodarczą, ma Pani prawo wybrać ryczałt ewidencjonowany jako formę jej opodatkowania, niezależnie od faktu prowadzenia przez Pani męża działalności gospodarczej w takim samym zakresie i opodatkowywania jej również ryczałtem ewidencjonowanym. Świadczenie przez Państwa usług na rzecz tego samego klienta może być jednak przyczyną zmiany kwalifikacji tych usług, a tym samym stawki ryczałtu, jeśli będzie to Państwa jedyny kontrahent.


UZASADNIENIE


Ustawodawca w przepisach regulujących opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym wymienił kilka sytuacji wyłączających prawo wyboru tej formy opodatkowania.


W przypadku małżonków opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie jest możliwe w odniesieniu do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.


Wyłączenie to wynika wprost z art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Z pytania wynika jednak, że zamierza Pani rozpocząć odrębną działalność gospodarczą. Chce Pani świadczyć usługi ogólnobudowlane. Będzie Pani zatem prowadzić swoją działalność, której zakres pokrywa się z działalnością prowadzoną przez Pani małżonka opodatkowującego ją ryczałtem ewidencjonowanym. Nie ma więc tutaj zastosowania żaden z powyższych przypadków wyłączenia prawa do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.


Oznacza to, że spełniając wszystkie warunki uprawniające do wyboru tej formy opodatkowania, ma Pani prawo opodatkować swoją działalność ryczałtem ewidencjonowanym - niezależnie od faktu prowadzenia takiej działalności przez Pani małżonka w tym samym zakresie i opodatkowywania jej również w formie ryczałtu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Samo prowadzenie działalności przez męża opodatkowującego ją ryczałtem ewidencjonowanym nie stanowi przeszkody do wyboru tej formy opodatkowania przez żonę rozpoczynającą działalność gospodarczą, nawet jeżeli zakres działalności obojga małżonków będzie identyczny.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »