REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy profity uzyskane z tytułu udziału w spółce cichej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej

Małgorzata Rymarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chciałabym zainwestować posiadane środki w rozwój już funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zamierzam to uczynić na podstawie umowy spółki cichej. Sama nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy zyski z tego przedsięwzięcia w postaci procentowo określonego udziału w dodatnim wyniku finansowym będą traktowane tak jak przychody z działalności gospodarczej?


RADA

REKLAMA


Nie, otrzymywanych przez Panią zysków nie można uznać za przychody z działalności gospodarczej, bowiem zawarcie umowy spółki cichej nie czyni z inwestora przedsiębiorcy. Należy przyjąć, że uzyskane kwoty będą w tym wypadku przychodami z tzw. innych źródeł. Opisany kontrakt jako rzadko stosowany, jest jednak wysoce ryzykowny pod względem podatkowym.


UZASADNIENIE


Odpowiedź na Pani pytanie należy rozpocząć od przybliżenia specyfiki spółki cichej.

REKLAMA


Spółka cicha jest w pełni dopuszczalną formą inwestowania w cudze przedsiębiorstwo, mimo że obecnie posiada jedynie status umowy nienazwanej. Spółkę cichą można zdefiniować jako stosunek prawny pomiędzy dwiema stronami, z których jedna, zwana wspólnikiem cichym, uczestniczy wkładem w działalności gospodarczej prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek przez przedsiębiorcę. Podstawowe świadczenie przedsiębiorcy polega na wypłacie wspólnikowi cichemu stosownej części zysku z tejże działalności. Na ogół inwestor partycypuje także w stratach, jednak udział ten nie jest elementem konstytutywnym umowy.

REKLAMA


Istnienia wspólnika cichego nie ujawnia się na zewnątrz, tzn. wobec kontrahentów przedsiębiorcy, co tłumaczy nazwę spółki. Spółka cicha nie tworzy własnego majątku, nie powstaje też majątek wspólny stron umowy. Wkład wspólnika cichego, którym może być każde dobro zbywalne o charakterze majątkowym, w tym także określona suma pieniędzy, wchodzi bezpośrednio do majątku przedsiębiorcy, który nadal prowadzi przedsiębiorstwo we własnym imieniu, lecz już na wspólny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


W doktrynie można się spotkać z różnymi koncepcjami dotyczącymi określenia źródła przychodów, z którego pochodzą otrzymywane przez inwestora zyski. Według pierwszej z nich spółka cicha jest odmianą spółki cywilnej o charakterze wyłącznie wewnętrznym, a profity pochodzące z jej funkcjonowania powinny być rozliczane w oparciu o treść art. 8 ust. 1 updof. Przepis ten stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W ten sam sposób rozlicza się też koszty uzyskania przychodów, wydatki niestanowiące kosztów podatkowych, straty i ewentualne ulgi podatkowe (art. 8 ust. 2 updof). Przyjęcie powyższego założenia musi skłaniać do poszukiwania źródła przychodów tożsamego dla wspólnika cichego i przedsiębiorcy. Takie wspólne źródło, w postaci działalności gospodarczej, mogłoby istnieć tylko wówczas, gdyby obie strony kontraktu były przedsiębiorcami, a spółka cicha została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zazwyczaj jednak wspólnik cichy nie posiada przymiotu przedsiębiorcy ani w sensie formalnym (brak rejestracji w stosownej ewidencji), ani materialnym (zawarcie i wykonywanie umowy spółki cichej nie odpowiada definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 updof). Z powyższych względów przedstawiony pogląd należy odrzucić.


Wiele zastrzeżeń budzi również pomysł potraktowania profitów uzyskiwanych przez wspólnika cichego tytułem udziału w zyskach przedsiębiorcy jako przychodów z kapitałów pieniężnych. Istnienie pewnych podobieństw nie ma bowiem żadnego znaczenia wobec faktu, że przepis art. 17 ust. 1 updof zawiera zamknięty katalog przychodów z kapitałów pieniężnych, a jego uzupełnianie drogą analogii jest niedopuszczalne.


W takiej sytuacji należy przyjąć, że wpływy finansowe, jakie umowa spółki cichej przyniesie inwestorowi w przyszłości, powinny być zaliczane do przychodów z innych źródeł. Przychody takie wykazuje się w zeznaniu rocznym, łącząc z pozostałymi przychodami i opodatkowuje według skali. Na przedsiębiorcy ciąży w tym wypadku obowiązek sporządzenia do końca lutego następnego roku podatkowego informacji PIT-8C i przesłania jej wspólnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania wspólnika cichego.


Należy dodać, że roszczenie wspólnika cichego o wypłatę umówionej części zysku staje się obciążeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy i jako takie stanowi koszt podatkowy.


l art. 3511 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U z 2007 r. Nr 82, poz. 557

art. 351 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U z 2007 r. Nr 82, poz. 557

l art. 5a pkt 6, art. 8 ust. 1 i ust. 2, art. 17 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Małgorzata Rymarz

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA