| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy odsetki od kaucji gwarancyjnej są przychodem z działalności gospodarczej

Czy odsetki od kaucji gwarancyjnej są przychodem z działalności gospodarczej

Wpłaciliśmy jako firma kaucję gwarancyjną. Kaucja jest oprocentowana. Czy odsetki od kaucji są przychodem firmy? Czy odsetki będą przychodem w dniu zwrotu kaucji gwarancyjnej?


RADA


Odsetki od kaucji staną się przychodem z działalności gospodarczej w momencie ich faktycznego otrzymania.


UZASADNIENIE


Przychodem z działalności są kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane. Jednak w odniesieniu do odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek, kwoty te staną się przychodem dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania.


Należy pamiętać, że kaucja w swojej istocie ma jedynie na celu zabezpieczenie wierzytelności z tytułu zawartej umowy. Jest ona zwykle deponowana na wyodrębnionym rachunku, ale środki te są do czasu określonego w umowie własnością otrzymującego. Przy czym nie pozostają w dyspozycji wpłacającego i podlegają zwrotowi lub rozliczeniu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Jest ona formą zabezpieczenia należytego wykonania robót przez wykonawcę bądź też służy do pokrycia roszczeń wynikających z ich niewykonania czy też nienależytego wykonania. Co do zasady ma charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo.


W związku z tym za przychód podatkowy są uznawane wyłącznie faktycznie otrzymane odsetki od należności. Przy czym dla celów podatku dochodowego nie ma znaczenia sam fakt naliczenia odsetek. Naliczone odsetki będą zatem przychodem podatkowym dopiero w momencie otrzymania kaucji wraz z odsetkami.


Stanowisko takie potwierdza m.in. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie (w piśmie z 6 marca 2006 r., nr D-1/423-2/06).


l art. 14 ust. 1, ust. 3 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

l art. 12 ust. 1, ust. 4 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Sławomir Liżewski

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »