| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?

 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub spółek niemających osobowości prawnej, który wybierze podatek liniowy, będzie musiał stosować 19-proc. stawkę podatku liniowego do wszystkich form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

Przykład
 
Osoba fizyczna pracująca na etacie rozpoczyna działalność gospodarczą w formie indywidualnej oraz jednocześnie jako wspólnik w spółce jawnej. Osoba ta zdecydowała się na opodatkowanie swojej działalności podatkiem liniowym, przy czym nie będzie świadczyć usług na rzecz swojego obecnego pracodawcy. W takim przypadku wszystkie dochody przedsiębiorcy uzyskiwane z działalności gospodarczej (zarówno indywidualnej, jak i z udziału w spółce) będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19% - i to niezależnie od formy rozliczenia, którą wybrali pozostali wspólnicy. Dochodów z działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy nie będzie się łączyć z dochodami z innych źródeł (w tym przypadku - z pracy), które będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tj. według obowiązującej skali podatkowej). Oznacza to, że dochody z działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą wpływać na wysokość stawki podatkowej, według której będą opodatkowane jego dochody z pracy.
 
 

Wyłączenia z podatku liniowego
 

Ponieważ w pytaniu nie pisze Pan, czy przed rozpoczęciem działalności był zatrudniony na etacie, warto zaznaczyć, że z opodatkowania w formie 19-proc. podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, zamierzające świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w okresie dwóch lat).
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy, którzy zamierzają świadczyć swoje usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.
 

I tak, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
 
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK