| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Czy wspólnicy spółki osobowej mogą wybrać różne formy opodatkowania swoich dochodów

Zamierzam wraz ze znajomym rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki osobowej. Czy jako wspólnicy obaj musimy wybrać taką samą formę opodatkowania? Czy jeden z nas może się rozliczać na zasadach ogólnych, zaś drugi skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym?

 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub spółek niemających osobowości prawnej, który wybierze podatek liniowy, będzie musiał stosować 19-proc. stawkę podatku liniowego do wszystkich form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
 

Przykład
 
Osoba fizyczna pracująca na etacie rozpoczyna działalność gospodarczą w formie indywidualnej oraz jednocześnie jako wspólnik w spółce jawnej. Osoba ta zdecydowała się na opodatkowanie swojej działalności podatkiem liniowym, przy czym nie będzie świadczyć usług na rzecz swojego obecnego pracodawcy. W takim przypadku wszystkie dochody przedsiębiorcy uzyskiwane z działalności gospodarczej (zarówno indywidualnej, jak i z udziału w spółce) będą opodatkowane podatkiem liniowym według stawki 19% - i to niezależnie od formy rozliczenia, którą wybrali pozostali wspólnicy. Dochodów z działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy nie będzie się łączyć z dochodami z innych źródeł (w tym przypadku - z pracy), które będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych (tj. według obowiązującej skali podatkowej). Oznacza to, że dochody z działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą wpływać na wysokość stawki podatkowej, według której będą opodatkowane jego dochody z pracy.
 
 

Wyłączenia z podatku liniowego
 

Ponieważ w pytaniu nie pisze Pan, czy przed rozpoczęciem działalności był zatrudniony na etacie, warto zaznaczyć, że z opodatkowania w formie 19-proc. podatku liniowego nie mogą skorzystać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, zamierzające świadczyć swoje usługi dla byłych lub obecnych pracodawców (w okresie dwóch lat).
 
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
 
Z opodatkowania podatkiem liniowym nie mogą korzystać podatnicy, którzy zamierzają świadczyć swoje usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.
 

I tak, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku liniowego, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
 
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK