Z nauczycielami akademickimi jest inaczej. Nieobecni w pracy z przyczyn usprawiedliwionych otrzymują wynagrodzenie. Nie przysługują im zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze oraz świadczenia rehabilitacyjne. Wynagrodzenie za czas choroby ustala się od podstawy niepomniejszanej o składki emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonego. Ponadto od ustalonego wynagrodzenia chorobowego dla nauczycieli akademickich nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, zatem, że składki ZUS potrącamy tylko z normalnego wynagrodzenia należnego akademikom i w konsekwencji za czas choroby często zyskują więcej, niż gdyby w tym czasie pracowali, np. za okres choroby przypadającej w trakcie ciąży, kiedy to zachowują prawo do 100% stawki za czas nieobecności.
Okres rozliczeniowy
Na koniec warto nadmienić jeszcze o okresie rozliczeniowym, który w Kodeksie Pracy jest przyjęty jako czasookres nieprzekraczający czterech miesięcy. W szczególnych tylko przypadkach może zostać on wydłużony do sześciu, nawet dwunastu miesięcy. Nauczyciel akademicki swój okres rozliczeniowy rozpoczyna w momencie inauguracji roku akademickiego a zamyka z jego końcem. W związku z powyższym wypłata następuje tylko raz w roku, chyba, że rektor zarządzi rozliczanie tych zajęć w krótszych okresach. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jest ustalane na podstawie stawek obowiązujących w ostatnim dniu okresu, w którym następuje rozliczenie nauczyciela akademicki.
reklama
reklama
Podsumowanie
Powyższe przykłady jasno wskazują na odrębność specyfiki rozliczania czasu pracy jak również naliczania płac nauczycieli akademickich w szkolnictwie wyższym. Tym samym ta swoista odmienność zasad determinuje konieczność zaznajomienia się z odpowiednimi aktami prawnymi ich interpretacją i praktyką.
Tym bardziej w przypadku organizacji procesów kadrowo-płacowych w formie outsourcingu, należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i wiedzę usługodawcy w tej specyficznej branży.