REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra atmosfera w pracy sposobem na lepszą efektywność pracowników

Monika Pązik
dobra atmosfera wpływa na efektywność pracy, wprowadzenie odpowiednich czynników/fot. Fotolia
dobra atmosfera wpływa na efektywność pracy, wprowadzenie odpowiednich czynników/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Relacje między pracownikami znacznie wpływają na ich wydajność. Jak pokazały badania odpowiednia atmosfera w pracy zapewnia równowagę jednocześnie zwiększając zyski pracodawcy. Jakie są sposoby na stworzenie zdrowej atmosfery?

REKLAMA

Dobra atmosfera w pracy wpływa na stosunek pracowników do wykonywanych przez nich zadań. Jeżeli sytuacja  w miejscu pracy jest przyjazna, pracownicy są przyjaźnie nastawieni do powierzonej pracy. Pozytywny klimat w pracy jest zasługą nie tylko pracowników, ale również osób zarządzających. Ważnym elementem jest współpraca i nie stwarzanie sytuacji konfliktowych, zachowując równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownik, który stresuje się sytuacją w pracy, przenosi negatywne emocje na członków rodziny. Szczególnie istotne jest utrzymywania dobrej atmosfery w stosunku do kobiet, które szczególnie zaangażowane są w życie rodzinne.

REKLAMA

Jednakże często zdarzają się sytuacje, kiedy osoby młode, bezdzietne lub takie, które jeszcze nie założyły rodziny są wykorzystywane w większym stopniu przez pracodawców, którzy nakładają na takich pracowników więcej obowiązków, co powoduje powstawanie sporej ilości nadgodzin. Jednakże każdy pracownik ma prawo walczyć o równe prawa w firmie.

Dobra atmosfera charakteryzuje się szeroko pojętą tolerancją wśród załogi oraz elementami relaksu. Czynniki takie jak poczucie sprawiedliwości, przynależności do wspólnoty w firmie powoduje, że pracownicy mają zapewnioną stabilność na zajmowanym stanowisku. Osoby kreatywne i pełne nowych pomysłów są w stanie stworzyć zgrany zespół i znacznie zaangażować się w sprawy firmy. Jednakże w każdej firmie mogą być osoby aż nadto zaangażowane w prowadzone działania przez co stają się nerwowe i konfliktowe, co wpływa niekorzystnie na atmosferę w pracy.

Zobacz też: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu

W jaki sposób stworzyć dobrą atmosferę?

Budowanie dobrej atmosfery leży zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców. Każdy z menagerów powinien dbać o dobro pracownika i traktować go z należytym szacunkiem mimo niższego stanowiska. Dobra atmosfera w pracy zależy od kilku czynników:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • życzliwości ze strony współpracowników oraz przełożonych tak, aby każda z osób zatrudnionych mogła liczyć na szacunek i pomoc ze strony innych,
  • odpowiedniego przekazu informacji – pracownik powinien mieć równy dostęp do wszelkich informacji związanych z działalnością firmy, przyjętych założeń i strategii oraz informacji, na jakim etapie prowadzone są prace,
  • podziału zadań i stanowisk -  pracownicy zajmujący konkretne stanowiska, którzy mają rozdzielone zadania nie powinni ingerować w pracę innych pracowników, a jedynie w razie potrzeby udzielić pomocy,
  • równości wobec wszystkich – pracownicy powinni być traktowani na równi na takich samych zasadach,
  • równości płci – ważnym elementem dobrej atmosfery w pracy jest zatrudnianie zarówno mężczyzn jak i kobiet. Zespół mieszany sprawia, że rzadziej dochodzi do kłótni,
  • szybkiego rozwiązywanie konfliktów.

Badania wskazują, że dobra i zdrowa atmosfera w pracy wpływa na samopoczucie pracowników. Ze względu na sporą ilość czasu spędzanego w pracy konieczne jest unikanie wszelkich konfliktów interpersonalnych oraz zachowań, które wpływałyby na pogorszenie atmosfery w firmie.

Zobacz też: Zgrany zespół to podstawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA