| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Często dzieje się tak, że pracodawcy, korzystając z nieznajomości przepisów prawa przez pracowników, łamią je i naginają. Aby nie dać się oszukać, powinniśmy znać obowiązki pracodawcy i możliwości, jakie mamy, gdy ten ich nie wykonuje tak, jak należy.

Spór w sądzie

Jeżeli decydujemy się na wniesienie pozwu do sądu musimy wiedzieć, do którego się zwrócić. Sądy pracy rozpatrują roszczenia ze stosunku pracy. Do właściwości sądów rejonowych należą wszystkie sprawy, dotyczące ustalenia istnienia stosunku pracy, ale również te o przywrócenie do pracy, o przywrócenie poprzednich warunków pracy i płacy, o odszkodowanie z tytułu nieuzasadnionego lub nieuprawnionego wypowiedzenia oraz sprawy, dotyczące kar porządkowych i świadectw pracy. Spory o roszczenia, wynikające z umowy, których wartość nie przekracza 10 tysięcy złotych, rozpatrywane są postępowaniu uproszczonym. W takim przypadku wszystkie dokumenty, jak pozew czy odwołanie, sporządzane są na specjalnych formularzach urzędowych, które bezpłatnie można otrzymać w sądzie rejonowym. Do sądu okręgowego musimy się wybrać, jeśli sprawa należy do zakresu prawa pracy o roszczenia niemajątkowe oraz roszczenia, których wartość przekracza 75 tysięcy złotych. To, przed którym sądem należy dochodzić swoich praw, może być także zależne (w szczególnych przypadkach) od siedziby pracodawcy, okręgu, w którym praca miała być wykonywania czy okręgu, w którym znajduje się zakład pracy. Warto także dodać, że postępowanie w pierwszej instancji nie podlega opłacie, chyba, że wartość przedmiotu sporu jest wyższa niż 50 tysięcy złotych (wtedy od wszystkich pism procesowych pobierana jest opłata w wysokości 3% wartości przedmiotu sporu).

Zobacz serwis: Praca

Państwowa Inspekcja Pracy

Drugim wyjściem (w przypadku łamania naszych praw przez pracodawcę), jest udanie się do Państwowej Inspekcji Pracy, która zajmuje się nadzorem i kontrolą przestrzegania przepisów prawa pracy. Po wniesieniu wniosku do PIP jej inspektorzy mają prawo dokonania kontroli w zakładzie pracy bez uprzedzenia i bez względu na porę dnia. W razie wykrycia nieprawidłowości - organy PIP uprawnione są do wydania nakazu usunięcia naruszeń, wstrzymania prac, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pracowników, zaprzestania prowadzenia działalności (w przypadku stanu bhp, zagrażającemu pracownikom) oraz ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w pracy. Ponadto, mają one prawo nakazać pracodawcy wypłacenie należnego wynagrodzenia za pracę, a także innych świadczeń przysługujących pracownikowi. Nakaz taki podlega wykonaniu natychmiastowemu. Za wykroczenie przeciwko prawom pracownika przewidziana jest kara w wysokości od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest naruszenie, związane z nawiązaniem stosunku pracy, z zatrudnianiem pracowników oraz z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto, jeśli doszło do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy, mamy prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz żądania od pracodawcy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Inspekcja pracy

Jak zatem widać, mimo że prawo pracy jest dość skomplikowane, to daje nam możliwość dochodzenia swoich racji w przypadku nieprawidłowego postępowania pracodawcy. Znając nasze obowiązki oraz obowiązki osoby nas zatrudniającej, możemy bez obawy poruszać się po rynku pracy. Ważne jest także, że w przypadku dostrzeżenia jakichś nieprawidłowości - nie powinniśmy się obawiać, tylko podjąć jedną z opisanych wyżej czynności, ponieważ w takim wypadku prawo stoi po naszej stronie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK