| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

W marcu 2017 r. zmarł jeden z naszych wieloletnich pracowników. Do 28 lutego 2017 r. był on wynagradzany stawką zasadniczą w wysokości 3600 zł, a od 1 marca w związku z podwyżkami w naszej firmie jego wynagrodzenie wzrosło do 3780 zł. Pracownik nie zdążył jednak pobrać wynagrodzenia należnego w wyższej stawce. Jakie wynagrodzenie przyjąć do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej – przed czy po zmianie wysokości?

Do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w marcu. Ponadto składniki wynagrodzenia uzależnione od stawki zasadniczej i wypłacone w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym odprawa pośmiertna stała się należna, trzeba przeliczyć w stosunku do stawki wynagrodzenia zasadniczego obowiązującej od 1 marca 2017 r.

Okoliczność niepobrania przez Państwa pracownika przed śmiercią wynagrodzenia za pracę w nowej wysokości nie powoduje, że należy odstąpić od przyjęcia go do podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej w ostatnio obowiązującej kwocie. Znaczenie przy ustalaniu podstawy wymiaru odprawy pośmiertnej ma wyłącznie kwota stałego wynagrodzenia aktualnie przysługująca pracownikowi. Ponadto osoba ta w okresie poprzedzającym miesiąc zgonu miała prawo do składników zmiennych uzależnionych od płacy zasadniczej, a to dodatkowo oznacza, że należy dokonać ich odpowiedniego przeliczenia w stosunku do nowej stawki wynagrodzenia obowiązującej od 1 marca 2017 r.

Odprawę pośmiertną ustala się według zasad właściwych dla ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, tj.:

Krok 1. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu odprawy w wysokości należnej w miesiącu nabycia do niej prawa przez uprawnione osoby.

Krok 2. Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc uwzględnia się w wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc powstania prawa do odprawy.

Krok 3. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc powstania prawa do odprawy, uwzględnia się przy jej ustalaniu w średniej wysokości z tego okresu.

Krok 4. W razie zmiany w zmiennych składnikach wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru odprawy, wprowadzonych w okresie poprzedzającym powstanie do niej prawa lub w miesiącu zgonu pracownika, podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości

W artykule omówiono również przykład wyjaśniający jak wyliczyć odprawę pośmiertną.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości /fot. Fotolia
Jak obliczyć odprawę pośmiertną, jeżeli pracownik nie zdążył pobrać wynagrodzenia w nowej wysokości /fot. Fotolia

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »