| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia nie narażając się na zapłatę odszkodowania pracodawcy w kilku następujących okolicznościach.

1. Ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim, jeżeli warunki w jakich pracuje pracownik mają szkodliwy wpływ na jego zdrowie. W takiej sytuacji pracodawca obowiązany jest do przeniesienia pracownika do innej odpowiedniej ze względu na kwalifikacje pracownika pracy w terminie wskazanym w orzeczeniu. Jeśli tego nie zrobi pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

2. Ze względu na ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika. Bezspornie za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika należy uznać: nie wypłacanie pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia - jest to ciężkie naruszenie obowiązku z winy umyślnej nawet wtedy, gdy pracodawca tłumaczył się niezawinionym przez siebie brakiem środków finansowych na wypłatę wynagrodzenia.

Do innych podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika należą w szczególności: szanowanie godności oraz dóbr osobistych pracownika, niedyskryminowanie pracowników, przestrzeganie prawa pracownika do odpoczynku zarówno dziennego, tygodniowego jak i rocznego, przestrzeganie przepisów BHP, ułatwianie pracownikowi podnoszenia kwalifikacji.

Pamiętać należy, że ustawa wymaga aby naruszenie obowiązków miało znamiona ciężkiego. 

Bardzo ważne jest to aby oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie natychmiastowym było złożone pracodawcy na piśmie oraz zawierało przyczynę, która faktycznie dała podstawę do podjęcia takiej czynności. Ważny jest również termin, w którym należy dokonać rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Oświadczenie należy złożyć nie później niż w terminie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o przyczynach, które w jego ocenie są podstawa do zastosowania tego trybu.

Pracownikowi, który został zmuszony do zastosowania takiego sposobu rozwiązania umowy o pracę przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli był zatrudniony na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Zabezpieczeniem dla pracodawców na wypadek nadużywania tego trybu rozwiązania umowy o pracę przez pracowników, którzy, na przykład mając inną lepszą propozycję pracy, nadużywają tego prawa, jest zagwarantowanie pracodawcy możliwości dochodzenia odszkodowania w wysokości analogicznej jak wysokość odszkodowania dla pracownika.

3. Poza sytuacjami wskazanymi powyżej pracownik może ponadto rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem na mocy art. 23 1 § 4 kp (przejście zakładu pracy na innego pracodawcę) oraz za trzydniowym uprzedzeniem na podstawie art. 48 § 2 kp (zatrudnienie u innego pracodawcy po przywróceniu do pracy u poprzedniego pracodawcy).

Rafał Dąbek
Aplikant radcowski z Kancelarii
Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego
Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl
www.raport.wroclaw.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »