| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Podatek od wydobycia niektórych kopalin

Podatek od wydobycia niektórych kopalin

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowy podatek obciążający przedsiębiorców - podatek od wydobycia niektórych kopalin.

Wprowadzony zostanie nowy podatek - podatek od wydobycia miedzi i srebra. Wpływy z niego mają zasilać kasę państwa. O jego wielkości decydowała będzie cena miedzi i srebra (wynikająca z cen tych surowców na rynkach światowych) oraz kurs złotówki do dolara.

Propozycja pobierania nowej daniny publicznej znalazła się w przyjętym przez rząd projekcie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Oznacza to realizację postulatu z exposé premiera Donalda Tuska, w którym zapowiedział on wprowadzenie przepisów zapewniających państwu polskiemu udział w zyskach z eksploatacji miedzi i srebra.

Polecamy: Podatki dla przedsiębiorcy

Rząd uznał, że wprowadzenie tych rozwiązań jest niezbędne, ponieważ w Polsce udział państwa w zyskach pochodzących z wydobycia surowców mineralnych, w tym rud miedzi i srebra, jest znacznie niższy niż w innych krajach. W większości państw, oprócz podatku dochodowego oraz innych opłat (administracyjnych, koncesyjnych, środowiskowych), istnieje również dodatkowy specjalny podatek, którego odpowiednikiem w Polsce ma być podatek od wydobycia niektórych kopalin. Takie rozwiązanie oznacza, że nasze regulacje będą zbliżone do standardów światowych obowiązujących w państwach bogatych w kopaliny.

Polecamy: serwis Podatki

Kolejnym krokiem do realizacji projektów zawartych w exposé będzie przyjęcie przez rząd rozwiązań dotyczących opodatkowania wydobycia gazu, w tym gazu łupkowego i ropy. Chodzi o to, aby także w ten sposób zwiększyć dochody budżetowe. Rozwiązania te zostaną przedstawione w założeniach do projektu ustawy o podatku od wydobycia węglowodorów.

Źródło: KPRM

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »