| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?

Jak rozliczyć dotację dla bezrobotnego z PUP na założenie własnej firmy?


Przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2011 roku wyniosło 3.466,33 zł, a to oznacza, że maksymalna wysokość dotacji z Urzędu Pracy, jaką może bezrobotny otrzymać na założenie własnej działalności gospodarczej wynosi 20.797,98 zł (6-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Dotacja ta niewątpliwie pomoże sfinansować koszty pomocy prawnej, konsultacji, doradztwa a także zakup wyposażenia oraz środków trwałych niezbędnych początkującemu przedsiębiorcy. Powstaje jednak pytanie, czy i jak opodatkować otrzymane przez bezrobotnego dofinansowanie z PUP, oraz czy i jak rozliczyć dokonane wydatki?

Bezrobotny, który otrzymał dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (Dz. U. Nr 236, poz. 2002 ze zm.) uzyskał przychód klasyfikowany jako przychód z innych źródeł. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o której mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy są zwolnione z opodatkowania. Oznacza to, że przychodu tego nie ujmuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ani w zeznaniu rocznym rozpoczynającego działalność gospodarczą i to bez względu na formę opodatkowania (Interpretacja Indywidualna z 21 grudnia 2007 r. ITPB1/415-279/07/PS). Nie ma znaczenia zatem, czy działalność jest opodatkowana w postaci ryczałtu ewidencjonowanego, czy też na zasadach ogólnych.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wynika z tego, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Jednak, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45 powołanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, których zakup został sfinansowany w całości z otrzymanych środków nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów i nie podlegają zaewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (Interpretacja Indywidualna z 14 marca 2008r. IPPB1/415-489/07-4/AŻ).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »