REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji
Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Procedura wydawania certyfikatów uzależniona jest od ich rodzajów. Jakie certyfikaty może spotkać na swojej drodze przedsiębiorca w Rosji i czego dotyczą?

Certyfikat zgodności GOST-R - to dokument wydawany zgodnie z zasadami systemu certyfikacji, zaświadczający, że produkt spełnia ustalone wymogi.

REKLAMA

Istnieją 3 rodzaje obowiązkowych certyfikatów zgodności GOST-R:

1. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na partię produkcji (pojedyncza dostawa/dostawa „na kontrakt”).

W tym przypadku importer - rosyjska firma - otrzymuje obowiązkowy certyfikat GOST-R na pojedynczą dostawę towaru. Obowiązkowy certyfikat zgodności jest wydawany tej firmie przez Organ Certyfikacyjny zgodnie z Kontraktem, Invoice (faktura) i innymi dokumentami. Certyfikat ten jest nieważny dla innej dostawy lub innej firmy-importera.

2. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 1 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym przypadku nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku. Oznacza to, że firma-producent może w ciągu całego roku realizować dostawy swojej produkcji do dowolnych firm i w dowolne regiony Rosji.

3. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat.

REKLAMA

W tym przypadku również nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 3 lat. Niezbędnym warunkiem otrzymania tego certyfi katu jest wizyta rosyjskich ekspertów i inspekcja warunków produkcji na miejscu.

Produkty figurujące w obowiązkowym certyfikacie zgodności GOST-R mogą być importowane do Rosji przez 3 lata. Zgodnie z ustawodawstwem rosyjskim w firmach, posiadających obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat powinna odbywać się coroczna kontrola, przeprowadzana przez organ certyfikacyjny.

Dobrowolny certyfikat zgodności - to poświadczenie zgodności produkcji z dowolnymi wymogami zgłaszanymi przez Klienta. Dobrowolny certyfikat zgodności GOST-R, tak jak obowiązkowy, jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku lub 3 lat.

Świadectwo sanitarno-epidemiologiczne (certyfikat higieniczny) - to dokument, który potwierdza, iż organy Federalnej Służby Nadzoru w sferze Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu Obywatela przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia wydały zgodę na produkcję lub wwóz towarów, które spełniają obowiązujące wymogi, normy higieny i zasady sanitarne. Jest on także oficjalnym zaświadczeniem bezpieczeństwa produkcji dla zdrowia człowieka.

Okres ważności świadectwa wynosi od 1 miesiąca do 5 lat (zależy to od rodzaju produkcji, dostarczonych dokumentów, wyników testów i decyzji eksperta, przeprowadzającego ekspertyzę).

REKLAMA

Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego (certyfikat pożarowy) - to dokument, który zaświadcza, że produkcja spełnia wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest nieodłączną częścią składową certyfikatu zgodności GOST-R. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest zazwyczaj wydawany na okres 36 miesięcy.

Świadectwo pochodzenia - to dokument zaświadczający pochodzenie produkcji z konkretnego państwa, grupy państw, regionu lub części kraju. Zazwyczaj świadectwo pochodzenia jest wymagane przez organy celne kraju- importera w celu realizacji regulacji taryfowych wwożonych towarów, taryf ulgowych, bezcłowego importu, zwolnienia z dodatkowych podatków.

Świadectwo pochodzenia można otrzymać w Izbie Przemysłowo-Handlowej FR. Istnieją trzy rodzaje świadectw pochodzenia towarów: na formularzu „A”, na formularzu „CT-1” i na formularzu ogólnym.

• świadectwo na formularzu „A” jest wydawane dla towarów pochodzących z krajów rozwijających się. Taki certyfikat, sporządzony zgodnie z wymogami ustawodawstwa celnego FR daje prawo do dwa razy niższej importowej stawki celnej;

• świadectwo na formularzu „CT-1” wydaje się towarom, wyprodukowanym w krajach członkowskich WNP.;

• świadectwo na ogólnym formularzu obowiązuje dla wszystkich pozostałych krajów.

Polecamy: Jakie dokumenty niezbędne są do certyfikacji GOST-R

Rosja uczestniczy w następujących międzynarodowych systemach certyfikacji:

• System międzynarodowej komisji elektrotechnicznej (MEK) do badań urządzeń elektrycznych na zgodność z normami bezpieczeństwa;
• System certyfikacji samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz innych środków transportu (EEK, ONZ);
• System certyfikacji ręcznej broni palnej i amunicji;
• System certyfikacji wyrobów techniki elektronicznej (MEK);
• Międzynarodowy system certyfikacji urządzeń i przyrządów meteorologicznych;
• Porozumienie o wzajemnym uznaniu wyników badań importowanych aparatów latających i certyfikacji poszczególnych elementów samolotów;
• Międzynarodowa Organizacja Morska przy ONZ (Konwencja dotycząca bezpieczeństwa żeglugi).

Polecamy: Jak ukształtowany jest obowiązek certyfikacji w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA