| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: Zmiana zasad udostępniania i publikowania danych w CEIDG

CEIDG 2012/2013: Zmiana zasad udostępniania i publikowania danych w CEIDG

CEIDG. Nowe zasady udostępniania i publikowania danych o przedsiębiorcach przez CEIDG. Zmiany ma wprowadzić przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

CEIDG 2012/2013

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W trakcie uzgodnień znalazł się projekt założeń do ustawy o zmianie usdg. Doświadczenia z dotychczasowego funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazują na konieczność wprowadzenia zmian w jej działaniu. CEIDG czeka reforma.

Obecnie udostępniane dane i zasady ich publikowania

Obecnie ustawa sztywno określa zakres danych i informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach podlegających udostępnieniu. Są to dane i informacje wymienione enumeratywnie w art. 25 ust. 1 z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania, o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej. CEIDG udostępnia również informacje o uzyskaniu, cofnięciu, utracie i wygaśnięciu uprawnień wynikających koncesji, zezwolenia i licencji oraz dane o wpisie do rejestru działalności regulowanej, zakazie wykonywania działalności określonej we wpisie oraz o wykreśleniu z rejestru.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: Sąd poda PKD i PESEL przedsiębiorcy

Ustawa przewiduje 2 sposoby udostępniania danych: poprzez stronę internetową oraz w sposób „hurtowy” drogą teletransmisji.

Większe potrzeby rynkowe w zakresie udostępniania danych

Doświadczenia z dotychczasowego funkcjonowania CEIDG wskazują, że potrzeby rynkowe w zakresie dostępu do danych są znacznie szersze. Zainteresowani postulują o umożliwienie wyszukiwania wpisów przedsiębiorców według nowych kryteriów np. daty rejestracji oraz o uzyskiwanie przez duże podmioty, takie jak banki, bazy przedsiębiorców potrzebnych do realizacji swoich celów gospodarczych.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: Wpisowi do CEIDG będą podlegały nowe dane

Proponowane zmiany

W projekcie założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej proponuje się:

  • nałożenie na Ministra Gospodarki obowiązku udostępnienia na stronie CEIDG wyszukiwarki umożliwiającej wyszukiwanie grup przedsiębiorców wedle zadanych kryteriów;
  • umożliwienie samodzielnego uzyskiwania przez przedsiębiorców zaświadczeń na swój temat zawierających również dane niejawne;
  • umożliwienie potwierdzania w CEIDG tożsamości konkretnej osoby, poprzez podanie przez ten podmiot np. jej numeru PESEL (np. w trybie odpowiedzi TAK/NIE podmioty takie jak banki uzyskiwałyby informację, czy dana osoba jest wpisana do CEIDG);
  • kompleksowa nowelizacja art. 39 usdg w kierunku zrównania podmiotów publicznych i komercyjnych oraz zniesienia opłaty za „hurtowe” udostępnianie danych.

Autor: Katarzyna Hus

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »