REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany zasad kontroli Służby Celnej od 31 października 2009 r.

Zmiany zasad kontroli Służby Celnej od 31 października 2009 r.
Zmiany zasad kontroli Służby Celnej od 31 października 2009 r.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

31 października 2009 r. wchodzi  w życie nowa ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323). Od tego dnia ulegną m.in. zmianie zasady wszczynania niektórych rodzajów kontroli wykonywanych przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej, w szczególności w zakresie upoważnień, jakie muszą być okazywane kontrolowanym.

Od listopada 2009 r. kontrola w siedzibie, w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej oraz miejscu zamieszkania podmiotu podlegającego kontroli będzie mogła być wykonywana wyłącznie po doręczeniu upoważnienia organu Służby Celnej do przeprowadzenia kontroli oraz okazaniu legitymacji służbowej, tj. przy wykorzystaniu tzw. „upoważnienia jednorazowego”, w którym będzie wskazany konkretny podmiot i zakres danej kontroli.

REKLAMA

REKLAMA

Warto również wskazać, iż organami Służby Celnej, w odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań, oprócz naczelników urzędów celnych i dyrektorów izb celnych będą również Szef Służby Celnej oraz minister właściwy do spraw finansów publicznych (tj. Minister Finansów).

Ustawodawca przewidział 4 zasadnicze wyjątki od powyższej zasady, tj. w zakresie:

1. kontroli na drogach publicznych lub drogach wewnętrznych, na morskich wodach wewnętrznych, morzu terytorialnym lub wodach śródlądowych oraz w miejscach innych niż określone w poprzednim akapicie, jak też w przypadku kontroli, o których mowa w art. 30 ust. 2 i art. 30 ust. 3 pkt 2 i 7 ustawy o Służbie Celnej, czyli kontroli przestrzegania przepisów prawa celnego, prawa podatkowego „akcyzowego” i przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier i zakładów wzajemnych, kontroli rodzaju paliwa w zbiornikach pojazdów lub innych środków przewozowych, oraz kontroli wywozu i przywozu towarów podlegających ograniczeniom lub zakazom,

2. kontroli dokonywanych poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach),

3. kontroli w podmiotach, w których przeprowadzono urzędowe sprawdzenie,

4. kontroli w podmiotach innych niż określone w pkt 3 podlegających kontroli, w przypadku gdy czynności są przeprowadzane w oparciu o zgłoszenie dokonane na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 50 i 51 ustawy o Służbie Celnej oraz w przypadku gdy obowiązek ich przeprowadzenia w określonym czasie wynika z przepisów prawa.

Zobacz: Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?

W powyższych przypadkach kontrole wykonywane będą podstawie okazywanych przez funkcjonariusza: legitymacji służbowej oraz imiennego upoważnienia do wykonywania kontroli, tj. tzw. „upoważnienia stałego”, które nie zawiera zapisów o podmiotach podlegających kontroli. W przypadku, gdy kontrole wymienione w punktach od 1 do 3 będą wykonywane przez umundurowanych funkcjonariuszy, to legitymacja służbowa i upoważnienie będą przez nich okazywane tylko na żądanie podmiotu podlegającego kontroli, a więc sam mundur jest swoistym „upoważnieniem do kontroli”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Utrzymana została również zasada, iż czynności kontrolne w urzędzie celnym, miejscu wyznaczonym lub uznanym przez organ celny będą wykonywane przez umundurowanego funkcjonariusza wyposażonego w znak identyfikacji osobistej, który nie będzie potrzebował w tym celu żadnego odrębnego upoważnienia.

Nadal również pozostawiono regulację, która jest zgodna z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, iż w przypadku podejrzenia, że nie są przestrzegane przepisy określone w art. 30 ust. 2 ustawy o Służbie Celnej (tj. przepisy celne, podatkowe i regulujące urządzanie gier i zakładów wzajemnych) i okoliczności faktyczne będą uzasadniać niezwłoczne przeprowadzenie kontroli, to kontrola taka będzie wykonywana na podstawie legitymacji służbowej.

W takim jednak przypadku, jak też w przypadku opisanej powyżej kontroli poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach), koniecznym będzie doręczenie upoważnienia „jednorazowego” podmiotowi podlegającemu kontroli, jeżeli podmiot taki jest przedsiębiorcą. Upoważnienie to doręcza się w terminie 7 dni od dnia podjęcia kontroli, ale tylko przedsiębiorcy, który wskazał adres do doręczeń w kraju, natomiast w przypadku braku adresu lub gdy wskazany adres okaże się nieprawdziwy, to upoważnienie takie będzie wpinane do akt kontroli i uznawane za doręczone.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż wyłącznie w okresie do 30 czerwca 2010 r. kontrole, obok funkcjonariuszy celnych, wykonywać będą mogli również członkowie korpusu służby cywilnej, którzy są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych Służby Celnej – w chwili obecnej najczęściej można ich spotkać w tzw. szczególnym nadzorze podatkowym.

Zobacz: Czym jest przewóz wykonywany na potrzeby własne?

Grzegorz Musolf
ekspert w zakresie podatków i ceł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA