| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Dlaczego firmy obdarowują pracowników przed świętami?

Dlaczego firmy obdarowują pracowników przed świętami?

Nadchodzący okres świąt Bożego Narodzenia to z punktu widzenie zwykłego człowieka czas do refleksji, możliwości spotkania z najbliższymi i odetchnięcia od szarej codzienności. Patrząc jednak z perspektywy pracodawcy jest to świetny moment do zacieśnienia więzi pomiędzy firmą, a pracownikiem i tym samym przywiązanie go do siebie na kolejny rok.

Można powiedzieć, iż w większości firmach stało się już standardem, to że wraz z nadchodzącymi świętami pracodawca przybiera postać Mikołaja i obdarowuje swoich pracowników paczkami okolicznościowymi. To, jak obszerna będzie paczka zależy od naszej pozycji oraz „świątecznego budżetu” firmy. Przeważnie najpopularniejszymi formami podarunków są bony zakupowe, czy paczki ze słodyczami dla dzieci, ale nierzadko możemy natrafić dużo droższe i bardziej wyrafinowane prezenty. Jednak niezależnie od rodzaju podarunku ważne jest, to że nigdy nie przybiera on formy gotówki. Dlaczego? 

Odpowiedź jest bardzo prosta, jednak by móc w pełni ją zrozumieć należy najpierw uświadomić sobie cel tego typu działalności. Każda akcja obdarowywania pracowników, choć z finansowego punktu widzenia firmy nie do końca opłacalna zwraca się w dłuższym horyzoncie czasowym w postaci utrzymania personelu na swoich stanowiskach.

Wiadomo, że firmę tworzą ludzie i nawet najlepsze przedsiębiorstwo nie miało by prawa bytu, gdyby nie jego pracownicy. W związku z tym firmy wpadły na pomysł obdarowywania swoich pracowników różnego rodzaju prezentami, które mają na celu zwiększenie swojej atrakcyjności w ich oczach oraz przywiązania ich do siebie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Również forma bezgotówkowa nie jest tu przypadkiem. Wręczanie pieniędzy w niektórych kręgach może się źle kojarzyć np. z łapówką. W związku z tym, by uniknąć tego typu skojarzeń i zabezpieczyć się przed pojawieniem się niemiłej atmosfery powszechnie stosuje się niepisaną zasadę prezentów bezgotówkowych. Dzięki temu pracodawca jest spokojny o to, że zostanie odpowiednio zrozumiany i zrealizuje swój założony cel, a pracownik z czystym sumieniem będzie mógł cieszyć się otrzymanym podarunkiem. Poza tym liczy się także symbolika.

Należy pamiętać, że to prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jak byśmy się poczuli znajdując pod choinką kopertę z pieniędzmi? Można powiedzieć, że wszystko zależy od zawartości, ale pomimo tego nie zapominajmy, że jest jeszcze coś takiego jak tradycja.

Polecamy: Na czym polega obowiązek rejestracji firmy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK