| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Czy oprocentowanie lokat terminowych rośnie?

Czy oprocentowanie lokat terminowych rośnie?

Osoby, które chętnie trzymają swoje oszczędności w banku, mają w czym wybierać. Eksperci zauważyli, że przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat od początku roku wzrosło o 0,5 pkt. proc., osiągając 4,69 proc. Którą ofertę depozytową wybrać?

Za wzrostami oprocentowania średnio- i krótkoterminowych lokat stoi niepewność banków o przyszłe losy antypodatkowych depozytów. Ministerstwo Finansów planowało ich wyeliminowanie od 1 stycznia 2012 roku. Tymczasem, według informacji z końca lipca, resort finansów odłożył zmiany w ordynacji podatkowej na bok, a po projekt sięgnie dopiero po październikowych wyborach parlamentarnych. I to tylko pod warunkiem, że układ sił politycznych zostanie niezmieniony. Już teraz widać, że część banków rezygnuje z podejmowania nadmiernego ryzyka i, nie bacząc na ostatnie doniesienia z Ministerstwa Finansów, tak konstruuje ofertę, jakby zmiany zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania (odsetek) i podatku miały wejść w życie od nowego roku. Dlatego na rynku przybywa lokat dwu-, cztero- i pięciomiesięcznych. A dodatkowo część instytucji, próbując przechytrzyć fiskusa, zaszywa w lokatach coraz bardziej skomplikowane dla klientów mechanizmy, jak na przykład naliczanie wysokich odsetek wyłącznie do końca roku czy możliwość podniesienia oprocentowania w razie zmian przepisów podatkowych. Bez wątpienia są to działania, które dłużej pozwolą zarabiać bez podatku, a bankowi dostarczą więcej klientów. Lecz druga strona medalu to coraz większa trudność w porównywaniu ofert.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w czerwcu br. instytucje finansowe odnotowały największy przyrost depozytów terminowych od grudnia 2009 roku. Istnieje więc szansa, że klienci dali się skusić podwyżkom oprocentowania bankowych lokat. Niepewna przyszłość depozytów antybelkowych i w wyniku tego oferowanie przez banki krótkoterminowych lokat powodują, że amatorzy bezpiecznego oszczędzania co najmniej do końca roku będą mieli wśród czego wybierać.

Bankom co prawda daleko do problemów z płynnością, ale im dłużej notowania franka szwajcarskiego utrzymują się na wysokim poziomie, tym większe istnieje prawdopodobieństwo, że wpłyną one również na oprocentowanie depozytów.

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na wypadek zmian w opodatkowaniu depozytów banki wprowadzają coraz trudniejsze zasady obliczania oprocentowania.
Na wypadek zmian w opodatkowaniu depozytów banki wprowadzają coraz trudniejsze zasady obliczania oprocentowania.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK