| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Poliso-lokata zapewnia zyski bez podatku

Poliso-lokata zapewnia zyski bez podatku

Poliso-lokata, nazywana również polisą lokacyjną, choć działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjna lokata, to jednak zyski z niej nie są opodatkowane. Środki należy wpłacić na z góry określony okres, który może trwać od 3 miesięcy do 3 lat (takie są aktualnie oferty). Tak, jak w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu, wpłacając środki na polisę lokacyjną wiemy, jaką kwotę odsetek otrzymamy.

Chociaż poliso-lokaty w praktyce niewiele różnią się od tradycyjnych depozytów bankowych, to w rzeczywistości są to produkty o zupełnie innej konstrukcji. Poliso-lokaty mimo, że bardzo często są oferowane przez banki, są ubezpieczeniem na życie i dożycie. Dzięki temu odsetki z polis lokacyjnych nie są pomniejszane o podatek Belki, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lokat.

Depozyty bankowe są objęte gwarancjami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ochrona obejmuje 100% wartości depozytu do kwoty 50 tys. euro.), a polisy są objęte gwarancjami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ochrona obejmuje 50% wartości do kwoty 30 tys. euro).

Decydując się na oszczędzanie poprzez poliso-lokatę i poszukując atrakcyjnej oferty należy zwrócić szczególną uwagę na podawane w materiałach informacyjnych stawki oprocentowania. Często są one zawyżone, poprzez dodanie podatku Belki (tzw. ubruttowienie). Przykładowo, oprocentowanie polisy lokacyjnej wynosi 6,48%, a ubruttowiony poziom to 8%. Oznacza to, że poliso-lokata z naszego przykładu daje taki sam zysk, jak lokata oprocentowana na poziomie 8%, która jest objęta podatkiem Belki. Najlepsze obecnie 2-letnie polisy lokacyjne mają oprocentowanie przewyższające 7%, co odpowiada tradycyjnym lokatom o oprocentowaniu wyższym niż 8,5%.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK