| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Moneyback – czy to może się opłacać?

Moneyback – czy to może się opłacać?

Każdy lubi dostawać coś gratis. Dlatego wielu klientów niektórych banków cieszy się, korzystając z oferowanej im usługi moneyback. W niniejszym artykule przyjrzymy się ofertom moneyback oferowanym przez banki działające w Polsce i sprawdzimy, jakie wymogi trzeba spełnić, by móc z tego udogodnienia korzystać.

Dobre Konto banku Millennium

Konto z moneybackiem ma w swojej ofercie także Bank Millennium. Posiadacz Dobrego konta (bo o tym właśnie rachunku mowa) nie płaci za: prowadzenie konta, kartę wydaną do rachunku, przelewy wykonywane przez Internet i może wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w kraju. W ramach oferty moneyback  posiadacz Dobrego konta może uzyskać zwrot 3% wydatków poniesionych przy użyciu karty debetowej w sklepach spożywczych, na stacjach paliw i w supermarketach. Miesięcznie można w ten sposób zyskać do 50 zł. Warunkiem uzyskania zwrotu są miesięczne wpływy na konto w wysokości co najmniej 1000 zł i wykonanie przynajmniej jednej transakcji kartą płatniczą. Niestety również Bank Millennium wprowadza zmiany, które klientom raczej nie wyjdą na dobre. Od początku marca 2013 r. bank będzie zwracać 3 zł za każde wydane 100 zł. Premia nie zostanie więc naliczona w przypadku niższej sumy (na przykład 98 zł). Może się więc okazać, że osoba, która robi więcej zakupów na mniejsze kwoty nie otrzyma ani złotówki zwrotu. Nie jest to więc zmiana na korzyść klientów, a jedynie ochrona banku przed zmianami, które nadchodzą w związku z opłatą interchange. Niejako na osłodę bank poszerza listę punktów, w których płatność kartą będzie premiowana zwrotem o: apteki, punkty apteczne i opiekę medyczną, to jednocześnie zmienia regułę naliczania zwrotu.

Konto z premią w Banku BGŻ

Do banków, w których można liczyć na konto osobiste z moneybackiem należy także Bank BGŻ. Podobnie jak w przypadku Alior Sync i Banku Millennium, prowadzenie i założenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty z wszystkich bankomatów czy przelewy przez Internet. Co miesiąc jest jednak naliczana opłata za kartę płatniczą w wysokości 8 zł (lub 5 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł). Klient może liczyć na 1% od najwyższego wpływu na konto w kwocie nie większej niż 50 zł miesięcznie. Warunkiem skorzystania z premii są regularne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty oraz miesięczne wydatki kartą na kwotę przekraczającą 300 zł. Dodatkowo 1% wpływu musi przewyższać 3 zł, ponieważ dopiero od tej sumy premia jest naliczana.

Konto Zarabiające Meritum Banku

Także posiadacze Konta Zarabiającego Meritum Banku mogą liczyć na zwrot części wydatków dokonanych kartą debetową. W przypadku Konta Zarabiającego moneyback w wysokości 4% ograniczony jest jednak tylko do wydatków ponoszonych na paliwo. Miesięcznie można otrzymać w ten sposób maksymalnie 30 zł. Ze zwrotu części wydatków na paliwo mogą skorzystać klienci, w przypadku których miesięczne wpływy na konto wynoszą minimum 1500 zł. Otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe, jednak jeśli nie dokonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł, to zostanie naliczona opłata za obsługę karty. Meritum Bank na razie nie zapowiedział zmian w swoim programie moneyback.

Zobacz: Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – grudzień 2012

Konto Wydajesz & Zarabiasz BZ WBK

Z moneyback mogą korzystać także klienci Banku Zachodniego WBK posiadający konto Wydajesz & Zarabiasz. Zwraca ono 1% (do 500 zł miesięcznie) od wszystkich transakcji dokonanych kartą Visa Wydajesz &  w sklepach spożywczych, hipermarketach oraz na stacjach benzynowych. Minusem tego konta są jednak opłaty, które musi ponieść klient. Jeżeli na konto nie wpływa co najmniej 1 000 zł, za jego prowadzenie pobierana jest opłata w wysokości 7 zł. Opłata za kartę wynosi 5 zł,  płatne są również przelewy internetowe - ich koszt to 0,50 zł. BZ WBK nie pobiera za to opłat za  wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Wybierając to konto warto dokonać kalkulacji, czy moneyback po odjęciu comiesięcznych opłat będzie się opłacał. Trzeba jeszcze dodać, że BZ WBK należy do tych banków, które już wprowadziły zmiany do programów moneyback. Do końca października 2012 r. zwrot 1% wydatków przysługiwał od wszystkich transakcji dokonywanych kartą.

Wymienione banki nie są jedynymi oferującymi „premie” dla  aktywnych klientów. Do tego grona należą także Getin Online (Konto Skarbonkowe) i Bank Ochrony Środowiska (Konto bez Kantów). W pierwszej z wymienionych instytucji otrzymujemy 1 zł za: każdą transakcję kartą płatniczą (debetową i kredytową) powyżej 100 zł, założenie lokaty, wpłynięcie pensji i spłatę karty kredytowej. Podobnie sprawa wygląda w BOŚ Banku. Posiadacz Konta bez Kantów otrzymuje 1 zł za: każdy przelew zrealizowany przez Internet lub za doładowanie telefonu komórkowego w wysokości nie niższej niż 50 zł, każdy inny zrealizowany przelew,  zrealizowane zlecenie stałe, pełne 100 zł wydane kartą debetową lub kredytową VISA, wypłatę gotówki z bankomatów BOŚ Banku dokonane kartami płatniczymi wydanymi przez wydawcę innego niż BOŚ. Każde zrealizowane polecenie zapłaty warte jest 3 zł, a 10 zł w miesiącu przez okres 12 miesięcy można otrzymać za skorzystanie z oferty pożyczki gotówkowej zabezpieczonej ubezpieczeniem od utraty stałego źródła dochodu albo śmierci pożyczkobiorcy.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj oferty i wybierz najlepsze dla siebie!

Moneyback z pewnością jest atrakcyjnym haczykiem na klienta.  Widać do najlepiej po kampaniach reklamowych Alior Sync, w których udogodnienie to było mocno podkreślane. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i klienci muszą pogodzić się ze zmianami lub też szukać lepszej oferty dla siebie. Mimo wszystko rozsądne korzystanie z konta z moneybackiem z pewnością przyniesie klientowi korzyści, dlatego szukając oferty konta dla siebie, warto brać pod uwagę tego rodzaju rachunki osobiste.

Zobacz: Kredyt bez odsetek z wysoką prowizją czy bez prowizji, ale z wysokim oprocentowaniem - co lepsze?

Autor: TotalMoney.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK