| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Jak funkcjonuje leasing zwrotny

Jak funkcjonuje leasing zwrotny

Leasing jest jednym ze źródeł finansowania działalności gospodarczej alternatywnym w stosunku do kredytu bankowego. Jego szczególnym rodzajem jest leasing zwrotny.

Leasing zwrotny to specyficzna odmiana tego typu transakcji, której podstawą jest wystąpienie powiązania leasingu z zawartą wcześniej umową sprzedaży. Strona umowy tj. leasingobiorca dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej). Jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy. Zasady, w oparciu o które to korzystanie ma się odbywać, określane są w zawartej umowie leasingu zwrotnego. Operacja taka pozwala na dokonanie zmiany sposobu dotychczasowych rozliczeń przez dawnego właściciela na bardziej dla niego korzystny. 

Leasing zwrotny można zawierać jako operacyjny lub finansowy.

Leasing zwrotny powoduje to odmrożenie kapitału zainwestowanego w środek trwały i korzystanie z niego w sposób odzwierciedlający jego aktualną wartość rynkową.

Polecamy: ABC umów

Zawarcie umowy leasingu zwrotnego powoduje, że prawo własności przenoszone jest na firmę leasingową, ale przy zachowaniu posiadania zbywcy, z jednoczesnym umożliwieniem mu korzystania z przedmiotu umowy.

Spółka prawa handlowego dokonuje sprzedaży nieruchomości na rzecz firmy leasingowej za kwotę 350.000 PLN, przy równoczesnym zawarciu umowy leasingu zwrotnego. Leasingodawca oddaje te nieruchomość leasingobiorcy do korzystania na okres 10 lat. Strony ustalaja, iż po wygaśnięciu umowy leasingu zwrotnego spółka po dokonaniu określonych rozliczeń znów stanie się właścicielem nieruchomości.

Zawarcie umowy leasingu zwrotnego pozwala na to, aby dokonać wliczenia w koszty działalności albo przychodów z najmu raty w pełnej wysokości. Można więc w okresie dziesięcioletnim zastąpić długotrwałą amortyzacje podatkową.

Polecamy: Leasing dla początkujacych

Przez leasing operacyjny rozumie się taki jego rodzaj, w którym przedmiot leasingu należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej). Do dokonywania amortyzacji przedmiotu leasingu uprawniona jest właśnie ta strona tj. leasingodawca.

Leasing finansowy (kapitałowy) różni się tym, że tylko odsetkowa część rat wliczana jesto do kosztów uzsykania przychodu u leasingobiorcy, przy jednoczesnym stanowieniu przychodu drugiej strony. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są przez leasingobiorcę i to jego składnikiem majątku jest przedmiot umowy.

W przypadku leasingu finansowego okres na jaki zawierana jest umowa zbliża się do normatywnego okresu amortyzacyjnego.

Leasing zwrotny można zawierać jako operacyjny lub finansowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK