| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Rynek walutowy > Systemy i strategie inwestycyjne

Systemy i strategie inwestycyjne

Systemy inwestycyjne na rynkach terminowych tworzone są zazwyczaj na bazie analizy technicznej, a dokładniej mówiąc za pomącą narzędzi, które ona wykorzystuje. Dlatego też kluczowe jest odpowiednie poznanie wszystkich aspektów tej dziedziny w celu wybór instrumentów, które będą wykorzystywane w naszej własnej strategii transakcyjnej

Należy podkreślić, że systemy mechaniczne zyskują bardzo dużą popularność zarówno rynku Futures jak i Forex. O ich powodzeniu decyduje przede wszystkim bardzo duża płynność rynku, umożliwiająca generowanie wiarygodnych sygnałów kupna, bądź sprzedaży. Istnieje pewne grupa inwestorów wykorzystujących własne systemy transakcyjne, które zostały przez nich przetestowane i zoptymalizowane do danych potrzeb. Bardzo ważną rzeczą jest indywidualne podejście do danego systemu, ponieważ nierzadko zdarza się, że systemy stworzone przez inne osoby nie spełniają oczekiwań osób je wykorzystujących. Związane jest to przede wszystkim z indywidualnymi założeniami inwestycyjnymi dotyczącymi zwłaszcza ekspozycji na ryzyko czy samej strategii, które nie muszą pokrywać się z założeniami przyjętymi przez zewnętrzny system.

Sygnały sprzedaży

Stworzenie własnego systemu może wydawać się rzeczą nazbyt skomplikowaną, dlatego też można skorzystać z gotowych rozwiązań. W Internecie dostępnych jest wiele systemów opartych na bardzo różnych założeniach i metodach analizy wykresów. Należy tutaj wspomnieć, że oprócz rozwiązań opartych na wskaźnikach analizy technicznej istnieją również systemy korzystające z popularnych teorii handlowych takich jak Teoria Fal Elliota czy zniesienia Fibonacciego. Ponadto do analizy wykorzystywane są także strategie bazujące na prostych metodach analizy rynku, czyli liniach trendu, wsparcia i oporu, czy też formacjach technicznych (trójkąty, flagi, podwójne dna). Wspomniane metody mogą być połączone z klasyczną analizą wskaźnikową tworząc systemy bardziej złożone, które efektywniej potrafią analizować istniejącą sytuację rynkową. Mają one jednakże również swoje wady, ponieważ ich interpretacja opiera się na pewnego rodzaju subiektywności i niejednoznaczności, co sprawia, że nie generują one gotowych sygnałów wejścia i wyjścia. Dla doświadczonych maklerów może to być niewątpliwą zaletą, jednakże dla inwestorów pragnących wyeliminować czynnik ludzki w procesie podejmowania decyzji może okazać się istotną wadą, zwłaszcza, gdy analizy przedstawione przez system okażą się niezbyt precyzyjne.

Obecnie jednakże wszystkie systemy korzystające z wymienionych metod są systematycznie udoskonalane i należy stwierdzić, że ich skuteczność stale wzrasta. Wiele serwisów internetowych oferuje również gotowe sygnały kupna i sprzedaży dla wybranych rynków, zwłaszcza rynku walutowego. Są to zazwyczaj usługi płatne, na które należy wykupić odpowiedni abonament, aczkolwiek zdarzają się również przypadki bezpłatnego oferowania tego rodzaju sygnałów, choć oczywiście są one zazwyczaj mniej efektywne od tych płatnych.

Serwisy oferujące sygnały korzystają przeważnie ze strategii opartych na zaawansowanych metodach analizy rynku, którymi są: Teoria chaosu, fraktale, czy też ostatnio bardzo popularne sieci neuronowe. Systemy te stosując zaawansowane funkcje matematyczne, próbują przy pomocy zaawansowanych systemów komputerowych determinować istniejącą sytuację rynkową. Do budowy rozwiązań wykorzystujących powyższe metody wymagane są duże umiejętności programistyczne oraz zasoby kapitałowe, co w dużym stopniu utrudnia ich rozwój wśród inwestorów indywidualnych. Jednakże, mimo to można skorzystać z gotowych sygnałów, które generowane są dla konkretnych par walutowych czy też kontraktów terminowych. Stwarza to niewątpliwie okazję do przekonania się o ich prawdziwej skuteczności. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK