| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Złoty rekordowo mocny

Złoty rekordowo mocny

Notowania euro na rynku krajowym zbliżają się do psychologicznej granicy 4 zł. W piątek rano kurs euro spadł poniżej 4,04 zł.

Wyssana z palca plotka po publikacji artykułu w miesięczniku Time, w którym zwracano uwagę na polityczne problemy kanclerz Angeli Merkel, doprowadziła w godzinach nocnych do sporej przeceny wspólnej waluty. Kurs EUR/USD sforsował wsparcia na 1,4450 i 1,4400, ostatecznie schodząc rano w okolice 1,4377. Na te obawy nałożyły się „stare sprawy”, czyli kwestia problemów Grecji, która wczoraj przedstawiła ambitny (choć pytanie, czy wykonalny plan reformy finansów publicznych). W wywiadzie dla francuskiego radia szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, że każdy kraj (w tym zwłaszcza Grecja) powinien samodzielnie podjąć działania zmierzające do redukcji nadmiernego zadłużenia.

W efekcie inwestorzy na EUR/USD nie zareagowali na lepsze informacje o wynikach finansowych Intela, jakie zostały opublikowane po sesji – uwagę zwraca głównie wyższa dynamika przychodów i dobre prognozy na IV kwartał. Przecena EUR/USD powstrzymała jednocześnie zwyżki na innych powiązanych z dolarem parach. Nie popsuła jednak nastrojów na rynku złotego – kurs EUR/PLN spadł dzisiaj rano poniżej 4,04, a USD/PLN pozostał w rejonie 2,80 pomimo spadku EUR/USD. Te lepsze noty dla naszej waluty mogą być wynikiem echa środowego przetargu 2-letnich obligacji, oraz dobrze odebranego artykułu ministra Rostowskiego w Financial Times wczoraj rano. Swoje zrobił także lepszy klimat na rynkach akcji (pomimo słabszych danych o sprzedaży detalicznej w USA, jakie zostały opublikowane wczoraj). To sprawia, iż jednak rosną szanse na testowanie okolic 4,00 za euro w najbliższym czasie. Wciąż jednak oceniam, iż szanse na ich naruszenie nie są duże. Przyszły tydzień może już być zupełnie inny.

Kluczowe mogą okazać się dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w USA (słaby odczyt w kontekście wczorajszej sprzedaży detalicznej nie byłby odebrany pozytywnie), a także wyniki banku JP Morgan (będzie to rzutować na ocenę perspektyw całego sektora finansowego).

EUR/PLN: Umocnienie złotego nabiera tempa. Doszło do naruszenia wsparcia na 4,0330 co sugeruje test 4,0130 i dalej psychologicznej bariery 4,00. Układ dzienny jest spadkowy, a najbardziej potwierdza to przebieg MACD. Wykres 4-godzinowy również nie generuje sygnałów mogących odwrócić obecny trend. Mimo tego warto zachować większą ostrożność.

USD/PLN: Zejście poniżej 2,80 może potwierdzać zamiar testowania przez rynek okolic ostatnich lokalnych wsparć na 2,77-2,78. Spadki są potwierdzane przez dzienny MACD, pozostałe oscylatory sugerują jednak, iż przestrzeń do zwyżek nie jest duża (co sugerowałoby większe odbicie w górę w przyszłym tygodniu). Ujęcie 4-godzinne na obecną chwilę bardziej preferuje scenariusz zwyżki, bądź trendu bocznego. Dzisiaj wiele będzie, zatem zależeć od EUR/USD. Jeżeli wróci powyżej 1,4450-60 to szanse na test 2,77 będą dość duże.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »