| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Początek nowego roku na giełdzie

Początek nowego roku na giełdzie

Nasza rodzima waluta zajęła w nowym roku silną pozycję. Kurs EUR/PLN plasuje się w okolicach 3,9600, natomiast notowania USD/PLN, które niedawno spadły aż do poziomu 2,9450, poszły dzisiaj nieco w górę i znalazły się w okolicach pułapu 2,9800.

Dziś na rynek napłynęły dane, dotyczące aktywności gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym. Według publikacji Markit HSBC indeks PMI wzrósł w grudniu piąty miesiąc z rzędu i osiągnął wartość 56,3 pkt. Jest to trzeci, najwyższy wynik w historii obliczania tego wskaźnika. Z perspektywy przyszłej publikacji na temat produkcji przemysłowej to bardzo dobra informacja. Oznacza ona, iż pomimo surowych warunków pogodowych produkcja w grudniu mogła zanotować silny wzrost.

W górę poszedł także czeski PMI, który zwyżkował w grudniu do 58,4 pkt z 57,3 pkt miesiąc wcześniej. Indeks aktywności gospodarczej w węgierskim sektorze przemysłowym spadł natomiast do 52,9 pkt z 54,9 pkt w listopadzie. W dalszym ciągu pozostaje on zdecydowanie powyżej poziomu 50,0 pkt, oddzielających recesję od ekspansji w przemyśle.

Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

O godz. 10.00 została opublikowana prognoza inflacji Ministerstwa Finansów. Według MF w grudniu inflacja wzrosła do poziomu 3,1 proc. r/r z 2,7 proc. miesiąc wcześniej. Dodatkowo Ministerstwo przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu cen w styczniu, indeks CPI nie powinien jednak przekroczyć 3,5 proc.

Pierwsza sesja na zagranicznym rynku walutowym w nowym roku rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania eurodolara, po sylwestrowej zwyżce do poziomu 1,3400, dziś oscylują w okolicach 1,3300. Natomiast kurs GBP/USD powrócił do poziomu 1,5500, gdzie od rana podlega konsolidacji. Po piątkowym wzroście do nowego, 28-letniego szczytu, notowania AUD/USD konsolidują się dzisiaj nieco poniżej tego poziomu.

Polecamy serwis: Lokaty

W bieżącym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie zdecydowanie bardziej interesujący niż w ostatnich dniach. Już dziś poznamy dane o aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze przemysłowym, czyli odczyt indeksu ISM. Kolejne dni upłyną pod znakiem oczekiwań na publikację comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy – zaczną one napływać już w środę. Główna publikacja jak zawsze będzie miała miejsce w piątek. Oprócz tego poznamy m.in. dane o zamówieniach w przemyśle z Eurolandu oraz USA, produkcji przemysłowej z Niemiec i indeks ISM ze Stanów Zjednoczonych.

W miarę jak rynek będzie odzyskiwał dawną płynność, wraz z powrotem inwestorów po świątecznym okresie, zmienność powinna rosnąć. Uczestnicy rynku będą mieli wiele okazji do odreagowania marazmu z ostatnich dni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK