| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Co ósmy Amerykanin nie jest w stanie spłacać kredytu hipotecznego

Co ósmy Amerykanin nie jest w stanie spłacać kredytu hipotecznego

Ponad 7,9% zadłużonych z tytułu kredytów hipotecznych Amerykanów w I kwartale tego roku nie regulowało na bieżąco swoich zobowiązań (9,1% jeśli pod uwagę wziąć dane wyrównane sezonowo), a prawie 3,85% podlegało procedurze zajęcia nieruchomości. Tak źle nie było nigdy wcześniej.

W ostatnich trzech miesiącach minionego roku z płatnościami rat kredytowych zalegało 7% Amerykanów mających kredyty hipoteczne, a zajęcia domów doświadczało 3,3%. Odsetek rozpoczętych procedur zajęć domów w I kwartale tego roku wyniosła 1,37% wobec 1,08% kwartał wcześniej. Najbardziej do wzrostu w tym względzie przyczynili się kredytobiorcy o największej wiarygodności (tzw. prime). To przeciwne zjawisko do tego, które występowało w ubiegłym roku, gdzie utratą domów byli zagrożeni głównie kredytobiorcy najwyższego ryzyka (tzw. subprime). W pierwszej grupie już 2,5% kredytobiorców doświadcza zajęcia domu, w drugiej jest ich 14,3%. Równocześnie 6,1% najlepszych klientów ma kłopoty z bieżącą spłatą rat. Wśród najbardziej ryzykownych ten odsetek sięga 25%.

Pogarszająca się sytuacja w tym zakresie jest pochodną szybko rosnącego w Stanach Zjednoczonych bezrobocia. Te dane nabierają dodatkowego znaczenia w kontekście ostatniej zwyżki rentowności długoterminowych obligacji, wyznaczającej koszt kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu, który jest najpopularniejszą formą zadłużania się na kupno nieruchomości. W minionym tygodniu oprocentowanie podniosło się do 4,91% z 4,82% tydzień wcześniej. Tym samym pojawiają się coraz odważniejsze głosy, że polityka Rezerwy federalnej, mająca na celu zredukowanie obciążeń z tytułu obsługi kredytów hipotecznych, jest nieskuteczna. W tym tygodniu obserwujemy dalszy wyraźny wzrost dochodowości długoterminowych obligacji w Ameryce.

Informacje o narastających trudnościach z obsługą zobowiązań przez zadłużonych z tytułu kredytów hipotecznych wpisuje się w ostatnią serię słabych danych z rynku nieruchomości w USA. Rekordowo niska jest aktywność budujących, o czym świadczy mała liczba rozpoczętych budów i pozwoleń na budowę. Maleje nadal zainteresowanie kredytami hipotecznymi, na co wskazuje indeks MBA. Ceny domów na rynku wtórnym spadają nadal w bardzo szybkim tempie – w kwietniu o 15% r/r. Na rynku pierwotnym trwa zastój, o czym przekonały dzisiejsze dane o sprzedaży domów (mieliśmy rozczarowanie, bo znaleźli się kupcy jedynie na 352 tys. domów, a liczono, że będzie to 360 tys.). Znacznie zwiększyły się zapasy nie sprzedanych domów na rynku wtórnym (do 3,97 mln, co odpowiada 10,2 miesiącom sprzedaży przy aktualnej aktywności rynku).

W kontekście tych wiadomości trudno mówić o przezwyciężaniu negatywnych tendencji na rynku nieruchomości w USA. To zaś jest kluczowe z punktu widzenia możliwości wyraźnego odrodzenia tamtejszej gospodarki.

Kalkulator rat kredytu

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Expander

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK