| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Niższe raty kredytów w euro

Niższe raty kredytów w euro

Zgodnie z oczekiwaniem Europejski Bank Centralny obniżył stopy do rekordowo niskiego poziomu 1%. Spadek stóp przekłada się na obniżkę rat kredytów w euro mimo niesprzyjających kredytobiorcom zmian kursowych.

Z najnowszego zestawienia Expandera wynika, że obecnie przeciętne oprocentowanie (mediana) nowych kredytów w euro wynosi 5,07%. Tylko w tym roku obniżyło się o 1,28 pkt proc. To zasługa spadających stóp rynkowych, bowiem marże dla kredytów euro wzrosły w tym roku średnio o 0,9 pkt. proc. Utrzymuje się bardzo duża rozpiętość między najniższą i najwyższą stawką marży na rynku (od 2,1% do 5,7% dla kredytu na 300 tys. zł, 30 lat, 25% wkładu własnego). Teoretyczna rata nowego kredytu w euro zaciągniętego z przeciętną stawką marży oraz spreadem walutowym na poziomie 24 groszy, wynosi obecnie 1716 zł.

Rata kredytu w euro zaciągniętego przed rokiem wynosi natomiast 1550 zł i od początku roku obniżyła się o 264 zł. Jest to związane ze spadkiem oprocentowania rynkowego, bowiem kurs euro jest obecnie na wyższym poziomie niż na przełomie roku.

Od szczytu z jesieni ub.r. EBC obniżył stopy w sumie o 325 pkt bazowych. Oprocentowanie rynkowe, od którego zależy wysokość rat kredytowych, spadło jeszcze bardziej, o ponad 400 pkt. bazowych, do 1,32% (3-miesięczny LIBOR dla euro). Rynek oczekuje, że po dzisiejszej decyzji EBC cykl obniżania stóp procentowych w strefie euro zakończy się. W efekcie spodziewa się stabilizacji stopy rynkowej w najbliższym półroczu, a później stopniowego jej wzrostu. Obecnie stopa LIBOR jest o ok. 2 pkt proc. niższa od średniej tygodniowej z ostatnich 10 lat, która może wyznaczać przeciętna wysokość oprocentowania rynkowego w kolejnych latach. Przy niezmienionym kursie walutowym osiągnięcie tego pułapu doprowadziłoby to do wzrostu raty kredytu zaciągniętego przed rokiem do 1984 zł, zatem o 434 zł w stosunku do obecnego poziomu. Ewentualny wzrost oprocentowania powinien być jednak przynajmniej równoważony umocnieniem złotego względem euro.

W przypadku stopy WIBOR, od której zależy oprocentowanie kredytów w złotych, też mamy obecnie taką sytuację, w której aktualny poziom jest niższy od kilkuletniej średniej (przyjęliśmy średnią z ostatnich pięciu lat, która wynosi 5,3% i jest o 0,88 pkt proc. wyższa od stopy bieżącej). W przypadku stopy WIBOR fakt oddalenia od średniej 5-letniej jest jednak mniejszym „zagrożeniem” dla osób spłacających kredyty z uwagi na planowane wejście Polski do strefy euro oraz konwergencję nominalnych stóp procentowych w Polsce i strefie euro.

Porównanie obecnych marż kredytowych nie z obecną, a przeciętną w ostatnich latach, stawką z rynku międzybankowego prowadzi do wniosku, że całkowite oprocentowanie kredytu w euro wciąż jest bardziej atrakcyjne niż w złotych. Zakładając dodatkowo umocnienie złotego w kolejnych latach otrzymujemy dodatkową korzyść z tytułu zaciągnięcia zobowiązania we wspólnej walucie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK