| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > “Rodzina na Swoim” przepis na...

“Rodzina na Swoim” przepis na...

Już od roku 2006 istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, w którego spłacie pomaga państwo z środków budżetowych. Uzyskanie kredytu w złotówkach z dopłatą jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, nawet w porównaniu z do tej pory najtańszym kredytem walutowym.

Osoba, której zostanie udzielony kredyt preferencyjny, przez okres 8 pierwszych lat otrzyma wsparcie z budżetu państwa. Środki te wypłacane są poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio do banku który udzielił kredytu. Dopłaty do oprocentowania mają stanowić równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od salda kredytu, zgodnie z zasadą – WIBOR 3M + 2 p.p. Kwota ta zależy również od powierzchni mieszkania, czy domu, który stanowi cel finansowania. Jeśli wielkość nieruchomości przekroczy powierzchnię bazową (50 m2 dla lokalu, a dla domu 75 m2), wysokość dopłat zaczyna maleć według wskaźnika obliczanego jako iloraz powierzchni bazowej i użytkowej danej inwestycji.

Nie wszyscy mają możliwość uzyskania kredytu w programie „Rodzina na Swoim”. Jest on przeznaczony wyłącznie dla małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dziecko, które jest małoletnie lub uczące się ale nie starsze niż 25 lat. Jeżeli pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny na takie dziecko, nie ma ograniczeń wiekowych.

Przeczytaj także: Kredyt Rodzina na swoim na mieszkanie w centrum miasta

Wymogów, które trzeba spełnić, jest oczywiście znacznie więcej. Osoby takie nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnej, ani nie może przysługiwać im spółdzielcze własnościowe czy też lokatorskie prawo do lokalu. Ci ostatni, mogą przystąpić do kredytu preferencyjnego zarówno jak i osoby wynajmujące mieszkanie muszą się zobowiązać, że w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania kredytu, wypowiedzą umowę najmu, bądź doprowadzą do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do lokalu.

Warunki jakie musi spełnić nieruchomość, aby mogła zostać objęta taką metodą finansowania, jest również kilka. Pierwszą jest to, że musi być ona zlokalizowana na terenie Polski. Powierzchnia lokalu oraz domu nie może przekroczyć odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Co kwartał, poszczególne urzędy wojewódzkie przedstawiają górne limity ceny metra kwadratowego nieruchomości. Jeżeli cena ta przekracza wyznaczoną granicę, nieruchomość nie może być skredytowana przy pomocy rządowych dopłat. Ceny rozróżnione są na poszczególne miasta i województwa.

Od stycznia 2011 roku, rząd planuje stopniową likwidację programu dopłat do oprocentowania, do całkowitego zamknięcia go w 2013 roku. Pojawią się nowe ograniczenia w postaci górnej granicy wieku osób ubiegających się o kredyt preferencyjny oraz wykluczenia jednego z rynków nieruchomości. I tak, nie będzie możliwości nabycia nieruchomości z rynku wtórnego, który to przeważał i stanowił ok. 60% transakcji dokonywanych poprzez tę formę finalizowania zakupu. Kredytobiorcy nie będą mogli mieć więcej niż 35 lat, aby móc złożyć wnioski do banku, o przyznanie tego typu kredytu.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK