| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Kredyt studencki od A do Z

Kredyt studencki od A do Z

Dzięki kredytowi studenckiemu młodzież z mniej zamożnych rodzin może pozwolić sobie na rozpoczęcie nauki. Kredytu studenckiego nie trzeba spłacać przez pierwsze dwa lata od ukończenia studiów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim, znajdziesz w poniższej publikacji.

Studiowanie zawsze jest kosztowne, nawet jeśli młody człowiek dostanie się na bezpłatne studia w państwowej uczelni. Miesięcznie potrzeba bowiem przynajmniej kilkuset złotych, aby zapłacić za mieszkanie lub miejsce w akademiku, jedzenie, książki i inne pomoce, potrzebne do nauki. Również studenckie życie towarzyskie wiąże się z pewnymi kosztami. Jeśli do tego dojdzie jeszcze czesne za naukę w prywatnej uczelni, to studiowanie robi się naprawdę drogie.

W sytuacji, gdy zarobki rodziców nie są zbyt wysokie, to powinni oni kilka lat wcześniej zacząć odkładać pieniądze z myślą o okresie studiów dziecka. Jeśli jednak nie udało się zgromadzić odpowiednich oszczędności, ratunkiem może być kredyt studencki.

Taki kredyt jest udzielany na bardzo atrakcyjnych warunkach. W czasie studiów i przez 2 lata po ich ukończeniu w ogóle nie trzeba płacić odsetek. Pokrywa je bowiem Bank Gospodarstwa Krajowego. Po tym okresie student rozpoczyna spłatę otrzymanych pieniędzy i wtedy nalicza się odsetki. Nie są one jednak wysokie. Oprocentowanie kredytu studenckiego jest bowiem równe połowie stopy redyskontowej NBP. Oprocentowanie spłacanych obecnie kredytów wynosi więc jedynie 2,375%.

Dowiedz się także: Dlaczego opłaca się kupić większe mieszkanie dla studenta?

Kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych ratach, wynoszących 600 zł. Pieniądze studenci otrzymują przez 10 miesięcy w roku, czyli tylko wtedy, kiedy trwa rok akademicki. Mogą go jednak dostać jedynie Ci, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia i których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza ustalonego maksimum. Limit nie jest jednak bardzo niski. W ubiegłym roku wynosił 2100 zł na osobę.

Wnioski o kredyt studencki można składać od 1 października. W tym celu należy udać się do jednego z pięciu banków, które takich kredytów udzielają; są to: Bank Pekao, PKO BP, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski i Mazowiecki Bank Regionalny. Oferty tych instytucji niewiele się różnią, gdyż podstawowe parametry kredytu studenckiego reguluje ustawa.

Aby bank wyraził zgodę na udzielenie kredytu studenckiego, trzeba jednak przedstawić odpowiednie zabezpieczanie. Najczęściej jest nim poręczenie. Poręczycielami zwykle zostają rodzice studenta. Jeśli jednak mają oni bardzo niskie dochody, które nie wystarczają na zabezpieczenie kredytu, student może uzyskać poręcznie BGK.

Polecamy serwis: Lokaty

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK