| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Warto wiedzieć > Wypłaty gotówki za granicą też drożeją

Wypłaty gotówki za granicą też drożeją

Klienci BPH, Pekao, Polbanku i Raiffeisen Banku zapłacą w tym roku więcej za wypłaty gotówki z bankomatów za granicą. Średnia prowizja naliczana przez banki wynosi obecnie 3% wartości transakcji, ale często nie może to być mniej niż 10 zł.

Dotyczy najtańszych kont, z pominięciem młodzieżowych i studenckich.
* - do 31 grudnia 2009 r.
** - Dla wypłat dokonywanych za granicą z bankomatów innych niż należące do Citi lub Citishare występują dodatkowe różnice kursowe
*** pierwsza stawka dotyczy kont ze starej oferty, a druga z nowej oferty

Procentowa stawka prowizji jest w wielu przypadkach identyczna jak w przypadku wypłaty dokonywanej w obcym bankomacie w kraju. Różnica polega jednak na tym, że wyższe są wartości minimalne. Dla przykładu w PKO BP w kraju jest to 3%, ale nie mniej niż 5 zł, a za granicą 3%, nie mniej niż 10 zł. W Pekao w kraju minimalna stawka to 6 zł, a za granicą 10 zł.

W rezultacie wypłacając pieniądze poza Polską bardziej opłaca się pobierać większe kwoty, gdyż niezależnie czy będzie to 100 zł czy 200 zł to np. w PKO BP i tak zapłacimy 10 zł.

W większości banków opłata za wypłatę środków z obcych bankomatów nie zmieniła się w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Tylko 4 banki zdecydowały się na podwyższenie prowizji. Są to Bank BPH, Pekao, Polbank i Raiffeisen Bank. Najbardziej zdziwieni mogą być klienci tego ostatniego, gdyż w ubiegłym roku nie płacili nic, a obecnie każda wypłata będzie ich kosztowała 3,99 zł.

Nazwa banku

 Stawka obecnie

 Stawka w maju 2008 r.

Bank BPH

2,5%, min. 12 zł

2% min. 10 zł

Bank Pekao

4,5% min. 6 zł lub 4%, min. 10 zł*

4% min. 4,50 zł

Polbank EFG

10 zł

8 zł

Raiffeisen Bank

3,99 zł

0 zł

* pierwsza stawka dotyczy kont ze starej oferty, a druga z nowej oferty

Prowizja nie jest jedynym kosztem związanym z wypłatą gotówki za granicą. Klient płaci również ukrytą prowizję, zawartą w mechanizmie przewalutowania transakcji. Do przeliczeń banki stosują bowiem wyznaczony przez siebie kurs sprzedaży waluty. Jest on zwykle wyższy od kursów kantorowych. Dla przykładu 17 czerwca 2009 r. średni kurs euro w kantorach wynosił ok. 4,56 zł, a Bank BPH przeliczał operacje po kursie 4,6983 zł. W rezultacie, gdyby wypłacona została kwota 100 euro, to w Banku BPH trzeba za nie zapłacić niecałe 470 zł, a w kantorze 456 zł. Ukryta prowizja wynosi więc w tym przypadku 14 zł.

Ponadto niekiedy transakcja musi zostać przeliczona dwukrotnie. Każda karta płatnicza ma bowiem swoją walutę rozliczeniową – dolara lub euro. Jeśli transakcja jest dokonywana w walucie rozliczeniowej to bank przelicza jej wartość na złotówki. Natomiast jeśli transakcja została wykonana w walucie innej niż waluta rozliczeniowa, to kwota transakcji jest przewalutowywana najpierw z innej waluty na walutę rozliczeniową (tu przeliczenia dokonuje organizacja płatnicza, np. Visa, czy Mastercard), a później dopiero mamy przewalutowanie na złotówki. W tym drugim wypadku może to być albo kurs tego banku, albo kurs organizacji płatniczej.

Niekiedy w sytuacji podwójnego przewalutowania, pobierana jest jeszcze dodatkowa prowizja, która wynosi ok. 2% (np. Kredyt Bank, Multibank). Są jednak banki, które tej opłaty nie stosują (np. Polbank), takie które pobierają mniej (np. Euro Bank – 1,5%), a także takie, które inkasują więcej (np. ING Banku Śląskim - 2,8%).
Prowizję i opłatę za przewalutowania należy więc traktować w sposób łączny. Dla przykładu mBank nie pobiera prowizji za wypłaty z bankomatu, bierze natomiast 2% przy przewalutowaniu, natomiast Polbank pobiera za każdą wypłatę 10 zł prowizji, ale nie trzeba mu płacić za przewalutowanie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK