| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Jak założyć firmę > Podejmowanie Działalności > Nietypowe formy działalności gospodarczej

Nietypowe formy działalności gospodarczej

Prawo oferuje przy tym całą paletę możliwości i form prowadzenia działalności gospodarczej. Są między nimi formy niezwykle popularne, takie jak spółka cywilna, jawna czy z o.o., ale są też nietypowe, jak choćby spółki komandytowe czy komandytowo-akcyjne.


Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać:

- firmę spółki, jej siedzibę i adres,

- oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, numer KRS oraz NIP,

- wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pozycja akcjonariusza


Podstawową zasadą jest ta, że akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Nie może zresztą być inaczej - jego przywilejem jest po prostu czerpanie zysku na skutek wzrostu wartości akcji. Jeżeli statut dopuszcza przyjęcie do spółki nowego komplementariusza, dotychczasowy akcjonariusz może uzyskać ten status albo osoba trzecia może przystąpić do spółki, za zgodą wszystkich dotychczasowych komplementariuszy. Oświadczenie nowego komplementariusza, a także oznaczenie wartości jego wkładów oraz zgoda na brzmienie statutu wymaga formy aktu notarialnego. Nowy wspólnik odpowiada także za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania go do rejestru.


Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania. Późniejsze pozbawienie tego prawa stanowi zmianę statutu i wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy. Pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki wbrew jego sprzeciwowi może nastąpić na mocy prawomocnego wyroku i jedynie z ważnych powodów. Takim powodem może być działanie na szkodę firmy, brak zainteresowania jej losem, bierność w kryzysowych sytuacjach itp. Sprzeciw należy zgłosić do protokołu walnego zgromadzenia lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym nie później niż w ciągu miesiąca od dnia powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie. Pozbawienie prawa reprezentowania wbrew sprzeciwowi zwalnia wspólnika od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki powstałe od chwili wpisu w rejestrze.


Akcjonariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli dokona czynności prawnej w imieniu spółki, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania przez akcjonariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.


Każdy komplementariusz ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Statut może przewidywać, że prowadzenie spraw powierza się jednemu albo kilku komplementariuszom. Zmiana statutu, pozbawiająca tego prawa, wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy. Warto podkreślić, że wspólnikom nie przysługuje prawo do prowadzenia spraw spółki, przekazanych do kompetencji walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej. Jest to bowiem najbardziej rozwinięta spółka osobowa, która posiada w pewnej mierze kapitałowy charakter. Dlatego można w niej ustanowić (uchwałą walnego zgromadzenia) radę nadzorczą, a jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza 25 osób, jest to obowiązkowe. Komplementariusz albo jego pracownik nie może być członkiem rady. Jeżeli komplementariusz objął lub nabył akcje spółki komandytowo-akcyjnej, nie wykonuje on prawa głosu z tych akcji przy podejmowaniu uchwał. Nie może być również pełnomocnikiem pozostałych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu przy podejmowaniu takich uchwał.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK