| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Najwięcej stracili właściciele akcji deweloperów

Najwięcej stracili właściciele akcji deweloperów

Właściciele spółek deweloperskich na GPW nie mają powodów do zadowolenia w tym roku. Najwięcej straciły akcje firm działających poza granicami Polski.

O 75% podniosła się w Stanach Zjednoczonych w styczniu w porównaniu z grudniem 2009 r. liczba kredytów hipotecznych, które na trwałe zostały zmodyfikowane w ramach programu administracji prezydenckiej, mającego ułatwiać obsługę zobowiązań. Według najświeższych danych, ponad 116 tys. osób skorzystało już z możliwości bardziej komfortowego dla nich rozłożenia płatności, a ponad 830 tys. osób korzysta z tymczasowych ustaleń w tym zakresie. Ocenia się, że obecnie 7 mln kredytów hipotecznych w Ameryce jest zagrożonych zaprzestaniem ich obsługi. Ponadto 5 mln osób może zostać wezwanych do spłacenia zadłużenia ze względu na to, że wartość nieruchomości jest mniejsza od zobowiązania.

W tym kontekście nie dziwi to, że aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości pozostaje niska. Potwierdziły to styczniowe dane o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji. Choć informacje wypadły nieco lepiej od prognoz, to w zakresie pozwoleń mieliśmy regres w stosunku do grudnia. Były to kolejne dane sugerujące stabilizację, ale nie ożywienie.

My też mamy swoje problemy. Liczba pozwoleń na budowę w styczniu była najmniejsza od 2006 r. Znaczącą osłabiła się też aktywność w zakresie rozpoczynanych i oddawanych do użytku inwestycji. Można się tu dopatrywać wpływu ciężkiej zimy. Jednocześnie jednak widać utrzymywanie się niekorzystnych tendencji z poprzednich miesięcy. Uzasadniona jest obawa, że w takich warunkach dzisiaj podawane dane o produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej rozczarują.

W minionym tygodniu w Stanach Zjednoczonych o 2,1% zmniejszyła się liczba wniosków o kredyty hipoteczne, na co wpływ miało głównie osłabienie zainteresowania kredytami kupujących domy, gdzie spadek wyniósł 4%.

Informacje o pozwoleniach na budowę domów w USA i rozpoczętych inwestycjach potwierdzają, że na ożywienie na tamtejszym rynku nieruchomości trzeba jeszcze poczekać. Liczba pozwoleń na budowę w Polsce w styczniu była najmniejsza od 2006 r.

Walory spółek deweloperskich w dalszym ciągu są najgorszą tegoroczną inwestycją na warszawskim parkiecie. Jednocześnie nadal utrzymuje się znaczące rozwarstwienie zachowania poszczególnych firm. Mocno negatywnie na wartość WIG-Deweloperzy oddziałują firmy, które prowadzą działalność w całym naszym regionie, a nie tylko w Polsce i do tego są obecne w segmencie komercyjnym. Spółki takie, jak Dom Development, czy JW Construction, skupiające się na krajowym rynku mieszkaniowym mają się znacznie lepiej. Ich notowania w tym roku praktycznie się nie zmieniły podczas gdy takie firmy, jak Immoeast, GTC straciły po kilkanaście procent.

Styczniowe dane o sytuacji na rynku mieszkaniowym nie będą sprzyjać postrzeganiu akcji krajowych deweloperów. Nie chodzi o to, ż wiadomości były słabe, ale o podtrzymanie niekorzystnych tendencji w zakresie aktywności na tym rynku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK