REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks PMI daje nadzieję inwestorom

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kolejne wiadomości wskazują na osłabienie brytyjskiego rynku nieruchomości i zapowiadają trudniejsze czasy dla niego. Z kolei wysoki odczyt czerwcowego PMI podnosi oczekiwania względem danych o produkcji przemysłowej za ten okres.

Utrzymują się niskie obroty akcjami małych spółek

REKLAMA

REKLAMA

Śladowe obroty walorami mniejszych spółek, jakie utrzymywały się przez kolejny tydzień i jakie widzimy dziś, są potwierdzeniem, że na warszawskiej giełdzie nie dzieje się nic, co wskazywałoby na poważniejsze rozstrzygnięcia. W minionym tygodniu, siódmy kolejny tydzień, średnie obroty walorami spółek z indeksu sWIG80, nie przekraczały 50 mln zł.

Tendencja boczna trwa już ponad 2 miesiące i wygląda na to, że będziemy mieć z nią do czynienia przez kolejne tygodnie. Jest ona odzwierciedleniem zjawisk gospodarczych, gdzie globalny wzrost gospodarczy słabnie, a dziś trudno jest określić, jaka będzie siła negatywnych tendencji. Przeważa nadzieja, że uda się utrzymać ożywienie gospodarcze, ale inwestorzy mają świadomość poważnych zagrożeń związanych z takim scenariuszem. Taka diagnoza tonuje zachowania zarówno kupujących, jak sprzedających, skutkując ograniczonymi obrotami i zmiennymi nastrojami.

Po znaczącym zaskoczeniu plus w minionym miesiącu inwestorzy z dużymi nadziejami czekają na dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w naszym kraju w czerwcu. Analitycy zapowiadają wzrost o 11,5% w skali roku wobec 14% miesiąc wcześniej. Wysoki odczyt wskaźnika PMI za czerwiec pozwala spodziewać się dobrego wyniku w tym względzie. Jednocześnie istotne będzie to, jak zmienia się produkcja budowlano-montażowa, która w I połowie tego roku generalnie miała się słabo. Poprawa w tym względzie byłaby sygnałem umacniania się ożywienia w naszej gospodarce.

Zobacz także: Komentarze rynkowe w serwisie Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Mamy kolejne potwierdzenie wyhamowania korzystnych zjawisk na brytyjskim rynku nieruchomości. Tym razem największy internetowy poświęcony nieruchomościom poinformował, że w lipcu, pierwszy raz w tym roku, sprzedający mieszkania obniżyli ceny. Spadły one o 0,6% w skali miesiąca. Spodziewana jest kontynuacja tej tendencji w kolejnych miesiącach. Szacuje się, że do końca roku ceny mogą zmniejszyć się o dalsze 7%. W skali roku lipcowe ceny podniosły się o 3,7% w porównaniu z 5-proc. tempem zwyżki w czerwcu.

Rozpoczynający się tydzień będzie stał pod znakiem znacznej liczby publikacji dotyczących amerykańskiego rynku nieruchomości. Już dziś po południu poznamy lipcowy indeks koniunktury, a jutro liczby rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. W czwartek podana zostanie czerwcowa sprzedaż domów na rynku wtórnym i ich ceny. Inwestorzy na te wszystkie dane będą patrzeć przez pryzmat kondycji gospodarki USA i perspektyw jej dalszego rozwoju.

Polecamy także: Rynek finansowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA