| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Oprócz dokumentów programowych, szeregu wytycznych i innych dokumentów określających zasady ubiegania się o dofinansowanie z PO Kapitał Ludzki, dokumentacji konkursowej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę.

Określa ona bowiem szczegółowe zasady aplikowania o środki unijne w ramach danego konkursu. Wyznacza terminy i miejsce składania dokumentów aplikacyjnych, typy potencjalnych beneficjentów, zasady oceny wniosków oraz tryb postępowania w przypadku odrzucenia projektu. Oprócz regulaminu naboru wniosków zawiera komplet załączników, których dołączenie jest obligatoryjne podczas procesu aplikowania o środki unijne. Z chwilą ogłoszenia naboru projektów, dokumentacja konkursowa jest zamieszczana na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs (IOK). 

W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani otrzymaniem wsparcia na konkretny typ projektu powinniśmy z największą uwagą śledzić komunikaty pojawiające się na stronach internetowych instytucji organizujących konkursy (IOK), np. w województwie pomorskim instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków o dofinansowanie dla ogłoszonego konkursu z działania 8.1.2 jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Ogłoszenie o konkursie wraz z dokumentacją konkursową zamieszczone jest pod adresem strony internetowej www.defs.woj-pomorskie.pl .

Zobacz także: Fundusze unijne - część I

Finansowanie PO Kapitał Ludzki

Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007–2013 wyniesie ok. 14,43% całości środków przeznaczonych na realizację programów operacyjnych, czyli ponad 11 mln euro. W ramach tej kwoty wielkość alokacji z Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie około 9,7 mln euro, a wkład krajowy stanowić będzie około 1,7 mln euro. Poziom krajowego współfinansowania został oszacowany na poziomie minimalnym tj. 15%. 

Około 60% środków Programu zostanie przeznaczonych na wsparcie realizowane przez poszczególne regiony, zaś pozostała kwota (ok. 40%) będzie wdrażana sektorowo, przez odpowiednie resorty.

Zobacz także: Fundusze unijne - część II

Kwalifikowalność wydatków w ramach PO Kapitał Ludzki

Podstawowym dokumentem określającym zasady kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki są „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Wytyczne te zawierają szczegółowe informacje i zasady dotyczące kwalifikowania wydatków dla projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetów I – IX POKL.

Aktualna wersja „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl w zakładce „Dokumenty i wytyczne” / „Wytyczne obowiązujące”

Zobacz także: Fundusze unijne - część IV

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fundusze unijne na „kapitał ludzki”
Fundusze unijne na „kapitał ludzki”

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK