| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Szkolenia > Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Oprócz dokumentów programowych, szeregu wytycznych i innych dokumentów określających zasady ubiegania się o dofinansowanie z PO Kapitał Ludzki, dokumentacji konkursowej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę.

Określa ona bowiem szczegółowe zasady aplikowania o środki unijne w ramach danego konkursu. Wyznacza terminy i miejsce składania dokumentów aplikacyjnych, typy potencjalnych beneficjentów, zasady oceny wniosków oraz tryb postępowania w przypadku odrzucenia projektu. Oprócz regulaminu naboru wniosków zawiera komplet załączników, których dołączenie jest obligatoryjne podczas procesu aplikowania o środki unijne. Z chwilą ogłoszenia naboru projektów, dokumentacja konkursowa jest zamieszczana na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs (IOK). 

W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani otrzymaniem wsparcia na konkretny typ projektu powinniśmy z największą uwagą śledzić komunikaty pojawiające się na stronach internetowych instytucji organizujących konkursy (IOK), np. w województwie pomorskim instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków o dofinansowanie dla ogłoszonego konkursu z działania 8.1.2 jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Ogłoszenie o konkursie wraz z dokumentacją konkursową zamieszczone jest pod adresem strony internetowej www.defs.woj-pomorskie.pl .

Zobacz także: Fundusze unijne - część I

Finansowanie PO Kapitał Ludzki

Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007–2013 wyniesie ok. 14,43% całości środków przeznaczonych na realizację programów operacyjnych, czyli ponad 11 mln euro. W ramach tej kwoty wielkość alokacji z Europejskiego Funduszu Społecznego wyniesie około 9,7 mln euro, a wkład krajowy stanowić będzie około 1,7 mln euro. Poziom krajowego współfinansowania został oszacowany na poziomie minimalnym tj. 15%. 

Około 60% środków Programu zostanie przeznaczonych na wsparcie realizowane przez poszczególne regiony, zaś pozostała kwota (ok. 40%) będzie wdrażana sektorowo, przez odpowiednie resorty.

Zobacz także: Fundusze unijne - część II

Kwalifikowalność wydatków w ramach PO Kapitał Ludzki

Podstawowym dokumentem określającym zasady kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki są „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Wytyczne te zawierają szczegółowe informacje i zasady dotyczące kwalifikowania wydatków dla projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach priorytetów I – IX POKL.

Aktualna wersja „Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” znajduje się pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl w zakładce „Dokumenty i wytyczne” / „Wytyczne obowiązujące”

Zobacz także: Fundusze unijne - część IV

reklama

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fundusze unijne na „kapitał ludzki”
Fundusze unijne na „kapitał ludzki”

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »