| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część I

Wniosek o dofinansowanie na przygotowanie Planu rozwoju eksportu – część I

Aby skutecznie konkurować o unijną dotację konieczne jest przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej.

Informacje ogólne

W chwili obecnej trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 6.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach tej rundy aplikacyjnej przewidziano do rozdysponowania wśród przedsiębiorców kwotę w wysokości 206 mln PLN. Przypomnijmy – działanie 6.1. POIG wspiera MŚP w realizacji projektów mających na celu zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowanie powiązań z zagranicznymi partnerami oraz zwiększenie rozpoznawalności marek handlowych i firmowych na rynkach zagranicznych.

Aplikowanie o środki unijne w „Paszporcie do eksportu” odbywa się w dwóch etapach. Podczas pierwszego etapu wnioskodawcy wypełniają wniosek o dofinansowanie na przygotowanie tzw. Planu rozwoju eksportu. Po otrzymaniu decyzji o pozytywnej weryfikacji przygotowanego planu, wnioskodawca może złożyć wniosek o dofinansowanie dla II etapu, który obejmuje wdrożenie planu w życie. Wniosek powinien zostać wypełniony w „Generatorze wniosków” – aplikacji służącej do aplikowania o środki w ramach właściwej rundy aplikacyjnej.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wnioski o dofinansowanie muszą zostać wypełnione w Generatorze wniosków. W innym przypadku nie będą rozpatrywane i zostaną wyłączone z procesu oceny.

Wniosek o dofinansowanie dostarczamy do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej w wersji papierowej i elektronicznej (format PDF). Do wnioski załączamy wszystkie wymagane załączniki wskazane we wzorze wniosku. Wersja papierowa wniosku powinna być spójna z jego wersją elektroniczną.

Wniosek na przygotowanie Planu rozwoju eksportu (etap I) – wymogi formalne

Niosąc się z zamiarem aplikowania o środki unijne na przygotowanie Planu rozwoju eksportu nie możemy zapominać o kilku zasadniczych wymogach formalnych, które musi spełnić przygotowywana przez nas dokumentacja aplikacyjna.

Po pierwsze, co podkreśla instytucja organizująca konkurs, składana przez nas dokumentacja aplikacyjna powinna zawierać informacje, które umożliwią dokonanie pełnej oceny i możliwość udzielenia wsparcia. Pamiętajmy, zatem aby wniosek wypełniać starannie, w zgodzie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie. Przed przygotowaniem dokumentów powinniśmy także, za radą PARP, zapoznać się z dokumentacją programową, tzn. „Szczegółowym opisem priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka” oraz „Przewodnikem po kryteriach wyboru finansowanych operacji w ramach PO IG”. Tym nie mniej zasadnicze źródło informacji dla potencjalnych wnioskodawców działania 6.1 stanowi Regulamin przeprowadzania konkursu, który zawiera m.in. sposób wnioskowania o wsparcie w ramach danej rundy aplikacyjnej, miejsce i termin składania dokumentacji aplikacyjnej, sposób oceny itd.

Wszystkie te dokumenty znajdują się na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Regionalnych Instytucji Finansujących.

Kolejne wymogi dotyczące przygotowania dokumentów aplikacyjnych zostaną przedstawione w II części artykułu.

Porównaj: Z paszportem po unijną dotację

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK