| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

Dla kogo środki?
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka nie jest skierowany tylko do wielkich graczy na rynku. Priorytetową grupą wspieraną z funduszy unijnych są mali przedsiębiorcy, których celem działania jest tworzenie lub wykorzystywanie nowoczesnej technologii. Skierowane jest do nich m. in Działanie 4.3 "Kredyt technologiczny". Firmy, które planują wdrożyć swoje rozwiązania na zagranicznych rynkach mogą ubiegać się o ochronę patentową z Poddziałania 5.4.1 "Wsparcie za uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej" (w ramach Działania 5.4 "Zarządzanie własnością intelektualną"). Podmioty starające się pozyskać giełdowych akcjonariuszy powinny rozważyć staranie o pomoc, którą oferuje Poddziałanie 3.3.2 "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3. "Tworzenie systemy ułatwiającego inwestowanie w MSP".

 

Jest się o co starać
W polskich firmach drzemie duży potencjał intelektualny, ale wykwalifikowana kadra i innowacyjne pomysły na biznes nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu. Przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstw najczęściej jest niewystarczający kapitał inwestycyjny. Dotacje oraz kredyty unijne umożliwiają pozyskanie bezzwrotnych funduszy na pozyskanie inwestora, rozwój i badania technologiczne lub uzyskanie patentu chroniącego własność przemysłową za granicą.

Chociaż Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka wystartował w 2007 roku, do rozdysponowania są ciągle duże środki. Największe wsparcie można uzyskać dzięki Działaniu 4.3 "Kredyt technologiczny". Maksymalna kwota pomocy to aż 4 mln PLN, a wkład własny wynosi nie mniej niż 25% zgodnie z zasadami określonymi w tzw. mapie pomocy regionalnej (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2006 r., Dz.U.Nr 190, poz. 1402). Z premii technologicznej mogą skorzystać firmy planujące wdrożenie nowoczesnej technologii, a nieposiadające wystarczających środków własnych.

Natomiast jeżeli przedsiębiorstwo zamierza pozyskać inwestorów oraz wyemitować akcje powinno ubiegać się o środki z Poddziałania 3.3.2. "Wsparcie dla MSP" w ramach Działania 3.3 "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP". Tutaj wartość pomocy może sięgać nawet 2 mln EUR. Poddziałanie 3.3.2 skierowane jest zwłaszcza do młodych innowacyjnych firm poszukujących zewnętrznych źródeł finansowania.

Duży zastrzyk na ochronę własności przemysłowej
Dzięki środkom z Poddzialania 5.4.1 istnieje możliwość ochrony prawnej własności przemysłowej, co spowoduje, że inwestycje w działalność badawczo-rozwojową staną się bardziej opłacalne i przyniosą wymierną korzyść dla wynalazców.


Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK